Земеделското министерство разплатило 1.8 млрд лв. за 100 дни

МЗХ Министерство на Земеделието и храните министър Десислава Танева представи екипа си

За 100 дни управление през земеделското министерство са разплатени средства в размер на 1 млрд. и 800 млн. лева – това са директни плащания за земеделски производители, национални доплащания за животни, както и средства за развитие на селските райони. Това съобщи министър Десислава Танева, която представи отчет за дейността на ведомството за първите 100 дни от встъпването в длъжност на кабинета Борисов.

Тя съобщи още, че тръгва нова схема и средства в размер на 35 млн. лева, които ще се раздават на производители на качествени плодове и зеленчуци.  От средата на февруари парите ще бъдат изплатени, а стопаните по новата програма за първи път ще получат по 160 лв. на тон, или два пъти повече от миналата година.

От началото на мандата  земеделското министерство отчита приемането на промени в два закона – Законът за подпомагане не земеделските производители и Законът за собствеността и ползване на земеделските земи, които уреждат кампанията за директни плащания 2015 г, която стартира от 1 март и редът, по който животновъдите следва оттук насетне да ползват и получават за ползване пасищата. Приключва общественото обсъждане на наредбите за прилагане на схемите за директните плащания, в които също ще настъпят изменения.

Министър Танева отчете изключителна активност при програмата за развитие на селските райони. Първоначално от ЕК дали препоръки и написали над 400 критични забележки по програмата, но за месец ведомството изработило втора версия, която вече е изпратена в Брюксел за одобрение.

Като безспорен успех от ведомството изтъкнаха и промяната в наредбите, които дават по-богат достъп до пазарите на производители на мляко и млечни продукти. От министерството предвиждат и някои законови промени, които ще регламентират контрола и качеството на българските храни.

Министър Танева заяви, че проблемите с незаконната сеч са в контрола и в зависимостите на местно ниво. Контролът върху дейностите в горите се осъществява от два пъти повече на брой мобилни екипи. На есен ще се въведе единна електронна система. "Единственият начин за справяне с проблема е въвеждане на системи за контрол, които минимизират влиянието на отделния човек – инспектор, кмет и т.н.," смята министърът.

Тя посочи още, че до края на март ще бъдат готови две наредби за сечите, в които ще бъдат заложени условия за извършване на тези дейности 2 пъти по-щадящи българската гора. "Увеличихме близо 2 пъти защитните гори", похвали се Танева.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст