Петър Драмов
УниКредит Булбанк АД
Залозите, че Фед ще вдигне лихвите в средата на тази година до поне 0.5%, драстично загубиха привърженици след изявлението на председателката на Фед, че перспективите пред най-голямата световна икономика се помрачават, а инфлационните процеси губят силата си. С една дума, ерата на ниските лихви продължава, а това подейства на инвеститори и дилъри като покана за купон, защото това е хубава новина както за корпоративните, така и за държавните книжа, емитирани в долари. Купонът започна, стартираха интензивни покупки на книжата и цената им се повиши.
Още в първия работен ден на изминалата седмица председателят на ЕЦБ Марио Драги обяви, че възстановяването на икономическото здраве на еврообщността вече е факт, който ще остане постоянен, непрекъснат процес. Той трябва да се използва възможно най-пълноценно заедно с програмата за рефинансиране на страните от еврозоната за общо над 1.1 трилиона евро. Това ще се случи в периода до септември 2016 година. С тези думи той подкани пазарните участници да се присъединят към купона, а те не чакаха втора покана и с охота се заеха с покупките най-вече на държавните книжа. При това единствено на страните с най-висок инвестиционен рейтинг, защото все още доверието им в надеждността на книжата на останалите държави, както и на корпоративните облигации не се е възвърнало достатъчно. В резултат на което цените на германските и френските ДЦК се повишиха, но на почти всички останали поевтиняха.
На 16 март България стартира процедурата по продажбата на най-дългосрочните си еврооблигационни емисии, които е пуснала някога на международните пазари. Плановете бяха да се реализират 7-, 12- и 20-годишни облигации с обща номинална стойност 3.5 млрд. евро. В четвъртък стана ясно, че са реализирани книжа за 3.1 млрд. евро, разпределени, както следва: 1.25 млрд. евро 7-годишни, 1 млрд. евро 12-годишни и 0.85 млрд. евро 20-годишни. Доходността им е съответно 2.18, 2.73 и 3.27% на годишна база, което е 180, 210 и 245 базисни точки над съответните евросуапи, които са 0.38, 0.63 и 0.82 процента.
Във връзка с емитирането на тези облигации на международните пазари Министерството на финансите взе решение да отмени насрочения за провеждане от Българската народна банка на вътрешен пазар аукцион за продажбата на 50 млн. лв. номинална стойност държавни съкровищни облигации със срочност 10 години.
Както вече споменах, първокласните държавни книжа поскъпнаха, но книжата на страните с по-нисък инвестиционен рейтинг не участваха в купона. Сред тези книжа са и българските. Ето защо стойността на емисията ни с падеж през септември 2024 г. се понижи през изминалата седмица с 1.05 евро и в момента се търгува при 105.28 евро за 100 номинал. Отговарящата й годишна доходност, която е в обратнопропорционална зависимост спрямо цената, се повиши от 2.2 до 2.32% на годишна база.
До ново историческо дъно се потопи доходността на другата ни облигационна емисия, търгувана също на външните пазари, чийто падеж е през юли 2017 година. Тя вече се търгува при едва 0.61% на годишна база.
Доходността на книжата, емитирани на вътрешния пазар на държавен дълг, остана на относително стабилните нива, установени от началото на месеца. А левовите емисии с падеж след 10 години за трета поредна седмица са на нивото от 2.3% на годишна база. Петгодишните ни книжа пък продължават да се търгуват при точно 1% на годишна база, колкото беше постигната средната доходност на аукциона в началото на февруари. Тригодишните книжа също са пуснали котва на кота 0.6% на годишна база. Едногодишните и шестмесечните ни съкровищни бонове пък се котират при съответно 0.35% и 0.25% на годишна база.
Не се знае кога ще се проведе следващият аукцион за продажба на държавни ценни книжа на вътрешния пазар. Има голяма вероятност това да се случи преди Великден.