БТК – март 2015 -продажба

 

 

 

"Виваком" излезе с официална позиция за продажбата

25.03.2015 | 17:07по статията работи: econ.bg – Промяната на контрола изисква стриктен процес на одобрения, посочва в свое съобщение телекомът

„Виваком“ излезе с официална позиция за продажбата, след като стана ясно, че белгийски инвеститор е купил телекомa и още пет компании. Акционерът на LIC33 Пиер Луврие обяви, че е придобил 43% от БТК ("Виваком"), 100% от компанията за радиоразпръскване НУРТС, по 91% от военните заводи "Дунарит" и "Авионамс", пийпълметричната агенция "Гарб" и цифровият мултиплекс "Фърст диджитал", който разпространява сигнала на БНТ. Цената на сделката е 1 евро, като новият собственик се задължава да покрие дългове в размер на 900 млн. евро.

В официално съобщение на страницата си телекомът съобщава, че не е информиран за действия или сделки, които са довели или биха довели до промяна в собствеността на мажоритарния дял на компанията. Такава промяна би довела до промяна в контрола над управлението й според Проспекта за облигационен заем, но към настоящия момент това не е налице, пише в съобщението.

В него се казва още, че акционерите приветстват проявата на интерес към компанията от страна на всеки потенциален инвеститор, който е сериозен, уважаван и в добро финансово състояние. Процесът от проява на интерес до сключване на сделка обикновено отнема от няколко месеца до няколко тримесечия. От мобилния оператор посочват, че промяната на контрола изисква стриктен процес на одобрения както от страна на акционерите, така и от българските и европейски регулатори. 

„Компанията е в много добро финансово състояние и обслужва всичките си задължения навреме. Всичките ни дейности, включително  инвестиционната програма, се осъществяват според плановете ни за 2015 година“, пише още в съобщението.

Доброто финансово състояние на телекома беше потвърдено и от белгийския инвеститор. На първата си пресконференция вчера (24 март) Луврие на няколко пъти повтори, че намеренията на LIC33 са дългосрочни, като идеята е след покриването на дълговете, да се реинвестира в компанията.

…….

Трудно ще се намери механизъм за блокиране на сделката с LIC33, смята финансист

25.3.2015 Инвестор, Компанията е непозната за инвестиционната общност, заяви бившият шеф на Агенцията за приватизация Тодор Николов

Държавата трудно ще намери механизъм за блокирането на сделката с LIC33. Това коментира пред телевизия Bulgaria On Air финансистът и бивш изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов, след като компанията LIC33 придоби контролираните от Цветан Василев дялове в БТК, НУРТС и "Фърст Диджитъл", "Дунарит", "Авионамс" и ГАРБ, а кабинетът обяви, че иска информация за произхода на средствата по сделката.

Свидетели сме на една финансова война между бивши партньори, коментира ситуацията експертът. По думите му можем да гадаем каква е точно сделката, но инвеститорът не е познат за голяма част от инвестиционната общност. „Като че ли няма предишни инвестиционни сделки – т. е. основната цел на компанията е придобиването на тези активи. Те в голяма степен до този момент се считаше, че се контролират от Цветан Василев“, допълни Николов.

Още по темата

Трайков: Връзката между Цветан Василев и купувача на БТК е очевидна

Томислав Дончев: Около LIC33 има много интересни въпроси и отговори

LIC33 придобива дялове в БТК, "Дунарит", "Авионамс", НУРТС и др.

„Мога само да допусна, че това е един защитен ход на г-н Цветан Василев, който има за цел да не позволи тези компании да бъдат овладени или от негови противници, или от българската държава, във връзка с покриване на задълженията около КТБ“, предположи той.

Според него държавата има за какво да се притеснява, защото „безспорно е, че решенията, които се вземат по случая КТБ, се вземат много бавно. Даже в някои случаи има съмнения, че с действия или бездействия, или със забавяне на определени действия, се случват сделки и прехвърляне на активи“. Работа на държавата е да опазва активите в КТБ и да се опита да намали щетите, финансирани от данъкоплатците, допълни той.

Финансистът определи като позитивни законодателните промени, които ще позволят временни синдици да опазват активите в КТБ. Въпросът със сделката обаче ще постави в по-трудна ситуация държавата, ако тя е имала за цел чрез тези компании да възстанови част от средствата.

Като цяло Тодор Николов определи сделката като „странна“. Запитан какви са механизмите за блокирането й, Николов заяви, че ако страна по една сделка е Агенцията за приватизация, такива механизми има, а ДАНС може да проучи капиталите, с които оперират инвеститорите и евентуално да не се даде съгласие. Когато обаче сделката е между двама частни инвеститори, не е основателно да се искат гаранции. Златната акция на държавата в БТК вече не е активна, припомни той.

Големият въпрос е каква е целта на държавата, която трудно ще намери механизъм за блокирането на сделката, допълни експертът. Според него е важно да има възможност финансисти с висок авторитет да участват в законодателните процеси и да се изясни накрая какво се е случило в КТБ.

Единственото позитивно нещо досега е, че не се допусна дестабилизиране на банковата и финансовата система, но това се дължи по-скоро на доброто състояние на банките, а не на институциите, които ги контролират, смята Николов.

………..

Инвеститори от ЕС купуват "Виваком"

Виваком има нов мажоритарен собственик – LIC33?*

Компанията обединява група инвеститори и смята да придобие и други български компании, но още не е ясно кои

18.3.2015 22.34 ч. Инвестор (5BT / BTC)

Групата "Ел Ай Си 33" (LIC33), обединяваща инвеститори от Европейския съюз, специализирани по операции на нововъзникващите пазари и изпаднали в затруднено положение, ще придобие мажоритарния дял на българския "Виваком" и други водещи компании в Българи, се посочва в съобщение на компанията до БТА. До момента не са съобщени имената на другите компании.

Предишният собственик окончателно е продал активите срещу ангажимента на инвеститора да рефинансира всички дългове към различни банки. Първоначалната оценка на консолидираните задължения, които ще се рефинансират, е за 900 млн. евро.Трансакцията трябва да бъде одобрена от регулаторните власти и новите инвеститори вече започнаха усилията по рефинансирането наред с преструктурирането с цел да се стабилизира положението, се допълва в съобщението. 

LIC33, за която няма много информация, според съобщението вече полага усилия за преструктуриране на компанията, за да бъде стабилизирана. Групата LIC33 включва инвеститори от ЕС, които се специализират в работата на нововъзникващите пазари и с изпаднали в затруднено положение компании.

В момента мажоритарен собственик на БТК е банкерът Цветан Василев, който понастоящем е в Сърбия и  води съдебна битка срещу екстрадацията си в България. Другият голям акционер е лондонският клон на руската банка ВТБ – VTB Capital.

Междувременно от "Виваком" коментираха пред Investor.bg, че не са осведомени и нямат информация за промяна в собствеността на компанията.

*Актуализирано със становището на оператора.

………

19.3.2015 Вести.БГ, По информация на "Капитал", БТК  сега е с акционери Цветан Василев – с малко над 43%, лондонското инвестиционно звено на руската ВТБ – VTB Capital – малко над 33%, и кредиторите на компанията. В началото на март от поста председател на борда на директорите беше освободен Златозар Сурлеков, който е определян като най-доверения човек на Цветан Василев. VTB Capital настоя Сурлеков да бъде отстранен още в началото на декември. Поста му пое Георги Велчев, брат на бившия финансов министър Милен Велчев.

През юни 2004 г. правителството на Симеон Сакскобургготски продаде 65% от капитала на БТК на Вива Венчърс Холдинг, дъщерна компания на американския частен инвестиционен фонд Advent International.

През януари 2005 г. българската държава стартира публичното предлагане на остатъчния пакет от акции и 34,78% от капитала на компанията на Българска фондова борса – София. През май 2005 г. БТК получи лиценз за изграждане на мобилни далекосъобщителни системи от трето поколение по стандарт UMTS, клас Б (2×5+5 MHz). Разрешението е за срок от 20 години, а лицензионната такса е в размер на 42 млн. лв. Компанията стартира своите мобилни услуги с марката vivatel през месец ноември 2005 г.

………

КЗК започна да разследва смяна на контрола върху "Виваком"

В антимонополния орган е получен сигнал за неправомерно придобиване на контрол върху компанията от люксембургска фирма

Кризата с КТБ 14 януари 2015, 14:26, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна да разследва сигнал за смяна на контрола върху БТК (чието търговско име е "Виваком").

Неотдавна в няколко поредни интервюта банкерът Цветан Василев каза, че една от причините за атаката срещу банката му КТБ е опит за придобиване на контрол върху БТК, както и че в телекома в момента тече вътрешен преврат.

Сега oт КЗК съобщават, че са получили сигнал от изпълнителния директор на друга фирма на Василев – "Технологичен център – институт по микроелектроника" АД (ТЦ-ИМЕ).

В сигнала се изказва предположение за осъществена концентрация на собственост чрез придобиване на контрол върху "Българска телекомуникационна компания" ЕАД (БТК) от страна на регистрираното в Люксембург дружество SHCO 79 S.a.r.l, без издадено надлежно разрешение по реда на ЗЗК.

Въз основа на описаната структура на собственост върху БТК в сигнала се твърди, че ТЦ-ИМЕ се явява крайното дружество от българска страна, притежаващо по веригата най-голямо участие в телекомуникационната компания.

Посочва се, че в началото на ноември 2014 г. ТЦ-ИМЕ е сключило с "Корпоративна търговска банка" АД (КТБ) договор за залог, по силата на който предоставя като обезпечение на банката всички притежавани от дружеството акции от капитала на "Технотелинвест" АД и по този начин е лишено от възможността да упражнява както юридически, така и фактически контрол върху "Технотелинвест" АД и "Бромак телеком инвест" АД.

В сигнала се твърди, че след поставянето на КТБ под специален надзор "Бромак телеком инвест" АД е прехвърлило дяловете си в V TelecomInvestment General Partner S.A. и V TelecomInvestment S.С.A. на SHCO 79 s.a.r.l., Люксембург. Заявява се, че ТЦ-ИМЕ като дружество краен собственик в България на мажоритарния пакет акции в БТК, не е било по никакъв начин уведомено за това прехвърляне.

……..

В КЗК и Виваком не знаят за смяна на собствеността на БТК

Възможно е обаче регулаторните органи на ЕС да бъдат информирани за такава сделка

19.3.2015 Инвестор (5BT / BTC)

В Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не е постъпвала информация за смяна на собствеността на "Българската телекомуникационна компания", (с търговско име „Виваком"),  заяви говорителят на КЗК Марио Гаврилов, цитиран от БТА. Възможно е обаче  регулаторните органи на ЕС да бъдат нотифицирани за такава сделка, добави той.

Групата (LIC33), обединяваща инвеститори от  ЕС, специализирани по операции на нововъзникващите пазари и изпаднали в затруднено положение, обяви, че придобива марожитарния дял на Виваком и други водещи компании в България.

Предишният собственик окончателно е продал активите срещу ангажимента на инвеститора да рефинансира всички дългове към различни банки, които възлизат на около 900 млн. евро,  пише в съобщението на групата.

Трансакцията трябва да бъде одобрена от регулаторните  власти и новите инвеститори вече са започнали усилията по рефинансирането наред с преструктурирането с цел да се  стабилизира положението, се допълва в съобщението.

По-рано днес от „Виваком“ заявиха пред Investor.bg, че също не знаят нищо за смяна на собствеността в компанията.

Припомняме, че на 20 февруари КЗК изпрати по компетентност в ГД "Конкуренция" на Европейската комисия казуса с контрола над БТК.

След сигнал на "Технологичен център – институт по микроелектроника" АД (собственост на Цветан Василев) КЗК образува преписка. В сигнала се изказва предположение за осъществена концентрация чрез придобиване на контрол върху "Българска телекомуникационна компания" ЕАД.

КЗК приема, че при евентуално прехвърляне на дялове от "Бромак Телеком Инвест" АД на SHCO 79, s.a.r.l Люксембург косвено би довело и до промяна на контрола върху БТК ЕАД.

Засегнато предприятие от една страна е всяко от придобиващите  съвместен контрол дружества, а от друга – придобиваното предприятие, пише в съобщението от 20 февруари.

Поне две от засегнатите предприятия (групата ВТБ и  "БТК" ЕАД) са реализирали оборот през 2013 г. (годината преди твърдяното прехвърляне на дялове), покриващ праговете на чл. 1, ал. 2 от Регламент (ЕО) 139/2004 г. на Съвета относно контрола върху концентрациите между предприятия (Регламент за сливанията на ЕО). На основание чл.21, т.3 от Регламента за сливанията, нито една държава-членка няма право да прилага националното си законодателство по отношение на конкуренцията спрямо концентрация с общностно измерение, т.е. евентуално извършената сделка би попаднала под изключителната юрисдикция на ЕК, посочиха тогава от КЗК.

Припомняме, че БТК беше придобита през 2012 г. от КТБ и руската банка ВТБ. Българската банка не участваше пряко в сделката, а чрез финансираното от нея "Бромак Телеком Инвест”. ТЦ-ИМЕ твърди, че собственици на това дружество са "Технотел инвест" и "Бромак", като фирмата-жалбоподател контролира "Технотел инвест".

….

Под носа на държавата

20.3.2015 Преса, Пиер Луврие – човек на Цветан Василев, обяви, че купува БТК

Мистериозна компания изненадващо обяви, че купува БТК. Оказва се, че зад нея стои отново човек на скандалния банкер Цветан Василев – белгиецът с руски паспорт Пиер Луврие. И всичко това под носа на държавата, която очаква да си възстанови парите, налети във фалиралата банка на Василев – КТБ.

Луврие придоби популярност у нас, след като стана ясно, че поема контрола в няколко дружества – част от националната сигурност, с които Василев бе свързан. Белгиецът е назначен за прокурист на военните предприятия „Дунарит“ и „Авионамс“, на „Хедж инвестмънт България“, както и за управител на „Кемира“ – все фирми от империята на банкера. Това показа проверка на „Преса“, след като в сряда късно вечерта беше разпространено съобщение, според което фирмата Ел Ай Си 33 (LIC 33) придобива мажоритарния дял в мобилния оператор „Виваком“. Компанията изпрати писмо до медиите, в което се представи като „обединяваща инвеститори от ЕС, специализирани по операции на нововъзникващите пазари и изпаднали в затруднено положение“. В него тя уточнява, че става мажоритарен собственик на „Виваком“, като предишният окончателно е продал активите срещу ангажимента на инвеститора да поеме всички дългове на телекома към различни банки. Първоначалната оценка на задълженията, които трябва да бъдат платени, е 900 млн. евро.

„Преса“ успя да се свърже с компанията, от която потвърдиха, че действително са купувачи на телекома, но ще обявят детайлна информация за сделката във вторник.

Какво всъщност се случва

За сагата с БТК и опитите на Цветан Василев да измъкне компанията от другите акционери се говори от няколко месеца. Фирми на банкера дължат на Корпоративна търговска банка 360 млн. лв. за покупката на БТК. В началото на март „Преса“ писа, че Василев, който дотогава чрез своите фирми държеше 43% от телекома, е продал дела си на люксембургската офшорка Ес Ейч Си О 79 (SHCO 79). Документи от Люксембургския търговски регистър показват, че именно Василев стоеше зад офшорното дружество. От вчера обаче тя е собственост на Ел Ай Си 33, а управител и на двете е същият Пиер Луврие.

Каква е схемата

След като през юни 2014 г. КТБ бе поставена под специален надзор, стана ясно, че банката е предоставяла заеми на свързани фирми. Такъв именно е случаят и с БТК. Сега целта е собствеността в телекома да се смени и така да се прекъсне връзката между БТК и една от компаниите на Василев – „Бромак телеком инвест“, и съответно акционерите в него „Технотел инвест“ и ТЦ-ИМЕ. Именно последните две са взели заем от 360 млн. лева от КТБ. Така кредитът остава да виси, но активите вече ги няма. защото при отпускането на кредита залог върху тях така не е направен, а вече се водят към друго дружество, което няма връзка с „Бромак“. Ако схемата проработи, държавата ще бъде ощетена с 360 млн. лв. БТК би трябвало да влезе в масата на несъстоятелността на КТБ и след продажбата на активите да бъдат удовлетворени претенциите на кредиторите, най-големите са Фондът за гарантиране на влоговете в банките и държавата.

За да стане обаче сделката факт, тя трябва да бъде одобрена от антимонополните органи. От Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че не са получили информация за предстоящата концентрация. От „Виваком“ пък обясниха, че подобна информация до тях не е стигнала и за коментар трябва да се търси компанията, обявила, че е купувач.

В интервю вчера вицепремиерът Томислав Дончев каза, че „това, което върви в медийното пространство за сделка с „Виваком“, не е вярно“. Той не скри, че всичко около наследството на КТБ е притеснително. Има разлика между това, което знам, и това, което мога да ви кажа, обясни Дончев в предаването „Лице в лице“.

 

Повече за инвеститора

 

Адресът на Ел Ай Си 33 е в Париж. На сайта на компанията, създаден тази година, в текущи проекти е дадена информация единствено за „специалната ситуация в България“. Посочва се, че компанията е в процес на придобиване на контролни дялове в голям телекомуникационен оператор и телекомуникационна инфраструктура, дружества в сферата на отбраната и авиацията, както и други активи в медии и агенции за недвижими имоти.

Конкретни членове на екипа, който ще движи проекта, не са посочени, но се изтъква, че това са европейски и местни експерти от сферата на промишлеността и други специалисти. Групата инвеститори от Ел Ай Си 33 се състои от споменатия вече Пиер Луврие, както и Брус Бауър от Лондон, Анатоли Кайро от Киев, френския генерал Бертран Кавалие и още един член с френско име – Жан Жакобе, с дипломи от университети в Лозана и САЩ.

……

Неизвестно дружество твърди, че купува БТК

20.3.2015 Капитал, Неофициални коментари са, че това е действие на Цветан Василев, който контролира 44% от капитала на телекома, и сделката не включва дела на VTB

Статията е допълнена в 16:20 ч.

Неизвестната група LIC33 е постигнала договореност да придобие мажоритарен дял в БТК. Тази изненадваща новина съобщи в сряда вечер БТА. Съобщението няма подпис, а проверка на "Капитал" показа, че заявлението е било изненада за почти всички заитересовани около БТК страни. Първите неофициални коментари са, че това е действие на Цветан Василев, който контролира малко над 43% от капитала на телекома.

От прессъобщението става ясно, че става въпрос не само за БТК, но и за други неназовани компании. "Предишният собственик окончателно е продал активите срещу ангажимента на инвеститора да рефинансира всички дългове към различни банки. Първоначалната оценка на консолидираните задължения, които ще се рефинансират, е за 900 милиона евро."

Кой е купувачът

В съобщението се твърди, че LIC33 обединява инвеститори от ЕС, специализирани в операции на нововъзникващите пазари, и се цели в дружества, изпаднали в затруднено положение. Проверка на "Капитал" показа, че в четвъртък е регистриран нов сайт – http://lic33.com. Според него LIC33 е частна инвестиционна компания, която търси партньорства с растящи бизнеси в Европа.

В секцията "Текущи проекти" има единствено току-що обявения план за България. "В процес на придобиване сме на портфейл от контролни дялове в: голям телеком оператор, инфраструктурна телеком компания, действащи дружества в отбранителния и авиационния сектор, други активи в медийната сфера и недвижимите имоти." В имена това означава: БТК, "Дунарит", "Авионамс" (бишият "Терем Георги Бенковски"), ТВ7.

Продавачът е ясен – Цветан Василев. Всички тези активи от години се контролират от него.

В сайта на LIC33 няма информация кои са акционерите, нито кои са предишните им сделки. Стои обаче широко отворената врата – "ние сме отворени за различни форми на коопериране с инвеститори, заинтересовани от проекта (т.е. от българските сделки).

На интеренет страницата обаче е видим екипът. Начело е Пиер Мишел Луврие – белгийски гражданин с руски паспорт. Според информация на в. "Стандарт" преди две седмици в София е пристигнал представител на европейски инвеститор с интерес към "Дунарит", който е презентирал специално създадената Louvrier Investment Company (съкратено това стои точно LIC). Той за кратко беше прокурист на "Дунарит", а отскоро е управител на "Кемира", което е собственика на военния завод.

За Луврие публичната информация е, че е член на борда на "Русгрейн холдинг" – компания, създадена през 2004 г. от бившия президент на руската фондова борса RTS Иван Тиришкин, с амбиции да се превърне в огромен играч на земеделския пазар в Русия. Според данни от отчетите й тя има 3 млрд. рубли (около 45 млн. евро) активи. Според профила на Луврие в LinkedIn той е работил като консултант с Arthur D. Little и Accenture, бил е асоцииран директор в KPMG – Москва.

Без участието на VTB

Разпространеното съобщение от потенциалния кандидат обаче няма как да е напълно вярно, поне в частта му за мажоритарния дял. Причината е, че освен Василев другите пакети от акции са под контрола на VTB (33%) и на кредиторите (оставащия дял). По информация на "Капитал" от два независими източника VTB и кредиторите са били извън всякакви преговори за продажба на участието си, затова, ако се говори за продажба, тя е на дял под 44% от телекома.

През последните месеци акционерите в БТК действат в различни посоки. По настояване на VTB от председателското место в управителния съвет на телекома беше изваден Златозар Сурлеков, един от най-приближените на Василев. Държавата пък се опитва вземе контрол над БТК, за да получи обратно част от даденото за гарантираните депозити в КТБ. БТК е най-големият телеком в страната – с годишни приходи от малко под 900 млн. лв.

Очаквайте подробности в съботния "Капитал"

………

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст