Гено Тонев
Портфолио мениджър
УД "Юг Маркет фонд мениджмънт" АД
Спекуланти и инвеститори на БФБ най-накрая видяха нещо като импулс в търговията и след няколко дни на активни покупки SOFIX отново се намира над психологически важното ниво от 500 пункта. Най-старият ни борсов индекс бе подпомогнат от завръщането на купувачите при Първа инвестиционна банка (ПИБ) (2.75-2.80 лв.), Централна кооперативна банка (1.10-1.13 лв.), "М+С Хидравлик" (5.35-5.49 лв.), "Еврохолд България" (0.90-0.93 лв.) и "Индустриален холдинг България" (1.08-1.10 лв.). Това бяха и най-поскъпващите компании от SOFIX, а безспорен лидер в това отношение бе ПИБ с ръст от около десетина процента за една седмица. По едно рамо удариха и другите сини чипове в лицето на "Софарма", чиято цена се задържа между 3.34 и 3.43 лв. за акция, "Химимпорт" с цени около 1.75 лв. и "Монбат", с чиито книжа рядко се сключваха сделки, но цената им остана твърдо над нивото от 8 лева. Така, след седмица на зелена вълна, SOFIX вече се движи около 503 пункта, BGBX40 е над 101 пункта, BGREIT – малко над 93.2 пункта, а равнопретегленият BGTR30 вече е с малко над 401 пункта. Какво ще се случи следващата седмица, когато предстоят промени в състава на индексите, предстои да видим. Лично аз не съм голям оптимист, че стойността им ще отразява адекватно пазарните настроения. Но това е друга тема.
В края на седмицата сред двигателите на SOFIX се наредиха и акциите на "Адванс терафонд" АДСИЦ. Те поскъпнаха до 2.594 лв. в ранната петъчна търговия. Причина за това бе новината, че в крайна сметка заложените в Закона за собствеността и ползването на земеделска земя глоби няма да бъдат прилагани спрямо публични компании. Текстовете, според информация от медиите, са готови и ще бъдат гласувани от Народното събрание в най-скоро време. С готвените промени ще бъде сложен край, надявам се, на продължилата месец и половина тиха агония на всички засегнати от закона дружества. От друга страна, за пореден това показва как не трябва да се случват нещата у нас. Оказва се, че изключенията за публични дружества ще бъдат вписани не в ЗСПЗЗ, а в преходните и заключителни разпоредби на Закона за пазарите на финансови инструменти. Аз поне не виждам логика в подобно решение, защото то само усложнява законодателната ни система, лишавайки я от предимството да има ясни и непротиворечащи си разпоредби.
Новината за готвените промени ентусиазира купувачите и книжата на "Адванс терафонд" се радваха на силен интерес в петък. И все пак има нещо, което хвърля хладна сянка върху търговията с акции на най-големия у нас публичен фонд, инвестиращ в земеделска земя. Мнозина дребни инвеститори не знаят това, но още преди седмица, на 11 март, е била проведена среща между представители на засегнатите браншови организации и председателя на парламентарната Комисия по бюджет и финанси, депутати, представители на Министерството на финансите и други, на която се били обсъждани и се е стигнало да консенсус да бъдат подкрепени споменатите по-горе промени.
Информация за срещата не е публикувана в медиите, но членовете на асоциацията на управляващите дружества (а вероятно и на инвестиционните посредници, тъй като техен представител е присъствал на срещата) я получават на следващия ден, 12 март, каквато обикновено е практиката при такива събития. В това няма нищо лошо. В случая е повече от ясно, че става дума за съществена информация, която би могла да има ефект върху цените на финансовите инструменти, по-конкретно на цената на акциите на "Адванс терафонд" и на всички засегнати компании. Проблемът е, че тя не е била разпространена публично (незнайно защо) и съответно никой не би трябвало да се възползва от нея. Поне на теория. Да, но видно от графиката с движението на цената на "Адванс терафонд", още в деня на срещата цената тръгва нагоре и от 2.37 лв. се покачва до максималната за деня 2.403 лв. за дял, при която приключва и търговията за деня. Тази тенденция се засилва с всеки следващ ден, за да достигне до 2.53 лв. на 16 март. Ръст от 6.7% за четири дни. Голяма работа, ще кажат някои, да не са десетки и стотици проценти? Така е, а и обемите не са кой знае колко големи. Но, за мен поне въпросът е принципен – как да убедим чуждестранните инвеститори, че БФБ е добро и прозрачно място за търговия, след като в това няма да вярват дори местните търговци?