Газовата връзка между България и Румъния, на която се възлагат толкова големи надежди да ни спаси при евентуална криза със синьото гориво, буквално затъна в Дунава. Съоръжението трябваше да е готово още през 2013-а, но румънският изпълнител не можа да се справи и пускането на няколко пъти бе отлагано. В края на тази седмица провалът бе официално признат – българската компания "Булгартрансгаз" обяви обществена поръчка за построяването на подводния участък от интерконектора. Румънската "Трансгаз" е упълномощила нашия системен оператор да открие процедурата от нейно име и за нейна сметка и затова тя ще бъде съгласно българския Закон за обществените поръчки.
Прогнозната стойност за изпълнението на новите геоложки сондажи, полагането и изтеглянето на тръбите под Дунав е 4.7 млн. евро без ДДС. По-притеснителни обаче са сроковете, в рамките на които трябва да стане това. Крайната дата за подаване на офертите е 4 май, като желаещите да участват трябва да внесат банкови гаранции от 45 хил. евро. Строителството пък е необходимо да приключи до края на декември 2015-а. Ако и този срок не бъде спазен, България и Румъния ще загубят финансовата помощ от Брюксел. Стойността на целия проект е около 24 млн. евро, като за реализирането му бяха отпуснати 9 млн. евро по европейската енергийна програма за възстановяване. Останалата сума трябва да осигурят "Трансгаз" и "Булгартрансгаз". От кандидат-строителите ще се изисква да покрият предквалификационни изисквания за финансова стабилност и да имат поне петгодишен опит в строежа на подобни съоръжения.
Иначе в петък (20 март) премиерът Бойко Борисов сподели в "Туитър", че е получил уверения от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, че интерконектната газова връзка между България и Гърция ще бъде изградена с европейски средства. Пред български журналисти в белгийската столица Борисов каза, че е намерен тънкият баланс по въпроса за ревизията на енергийните договори на всички държави членки. Държавните контракти ще бъдат обявявани пред Европейската комисия, а частните – до нивото на търговската тайна.
Министър-председателят засегна и темата "Южен поток" – според него, ако обществените поръчки са били проведени "правилно и прозрачно", този проект е нямало да изпадне в безтегловност. По въпроса за газовия хъб той отбеляза, че България настоява категорично за неговото осъществяване, както и че много страни вече знаят, че това е възможно да се случи. "Ще има няколко източника на газ. "Турски поток" не е така лесно да се реализира, докато за газов хъб горивото може да идва от Русия, от интерконектора с Гърция, през терминала за втечнен газ, от Румъния, азерски газ, от нашите находища в Черно море", повтори за пореден път Борисов.