Зимата приключи – днес е Първа пролет!

Минзухар

Точно в 1.21 часа тази нощ, 21 март, в България настъпи астрономическата пролет.

Това е моментът, в който слънцето, при видимото си движение по еклиптиката, пресича пролетната равноденствена точка и преминава от южната небесна полусфера в северната.

На днешния ден продължителността на деня става равна на нощта, а снегът отстъпва място на зеленината. Пролетта, както и останалите сезони, се дължат на наклона на земната ос, който е 23.5° спрямо орбиталната равнина, в която се движи Земята. Поради този наклон различни части на планетата са подложени на различно осветяване от страна на Слънцето. Любопитен факт е, че периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата такава е равен на една тропична година и се равнява на 365.24219 денонощия.

По света е възприетата календарна система, основаваща се на т. нар. "Григориански календар". Той гласи, че по определен начин се редуват годините по 365 дни и високосните по 366 дни, в които допълнителният 29 февруари компенсира натрупаната разлика. Това е направено за удобство, но в същото време е и причината датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година. Календарната дата варира между 20 март, 21 или 22 март за северното полукълбо и зависи от това, колко години са минали от последната високосна.

Интересен факт е, че Персийската нова година започва именно в деня на пролетното равноденствие. Това е и първият ден от Иранския календар. Преди приемането на християнството славянски народи пък, по време на същия период са празнували Масленица (Сирни Заговезни). От друга страна, още по-рано през езическите времена празникът е бил свързан с настъпването на пролетта, разцъфването на природата и слънчевата топлина.

Според метеорологията, в Северното полукълбо пролетните месеци са месеци са март, април и май, а в Южното – септември, октомври и ноември. Разбира се, не може да не отбележим, че първите предвестници на сезона са проболите снежната покривка кокичетата, а след тях и минзухарите.

Ще ви напомним и в аванс, че последната събота срещу неделя на месец март в три часа през нощта, ще преместим часовниците си с един час напред. Така, че – поспете си, докато още можете!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст