Делян Добрев: КЕВР да си влезе в ролята

Делян Добрев възлага надежди на газовата връзка със Сърбия

КЕВР да принуди дружествата в държавната енергетика да оптимизират разходите си, апелира председателят на Комисията по енергетика Делян Добрев в ефира на БНТ. Той допълни, че промяната в наименованието на регулатора (от ДКЕВР в КЕВР) ще премахне и зависимостта от кабинета, която била налице в някаква степен.

"Бяхме свидетели на изказвания на премиери, които казваха цената на тока ще скача или ще падне и това ставаше", обясни Добрев. Цената на електроенергията ще се определя от свободния пазар, а комисията ще определя единствено таксите за пренос, разпределение.

По повод направеният вчера избор на нов състав на КЕВР, бившият енергиен министър изрази надеждата си, че избраните нови председател и състав на комисията ще мислят експертно, а не политически за този орган. Припомняме, че преди смяната на името, бившата ДКЕВР се избираше от Министерски съвет, а сега КЕВР – от парламента.

"Аз мисля, че председател Иван Иванов има не само експертиза, но и волята, силата да бъде независим", заяви Добрев и допълни, че в КЕВР не трябва да има политически решения. "И председателят, и членовете са достатъчно силни характери, за да не позволят вмешателства", категоричен е председателят на енергийната комисия.

Бившият енергиен министър обяви, че не е в състава на преговорния екип по споразумението с "Уестингхаус". Все пак той си позволи да коментира клаузите, с които българската страна не е съгласна. От Думине на Добрев стана ясно, че енергийното министерство и БЕХ са предложили други условия, при които да се реализира проекта, но американската компания не е съгласна. По тази причина се стигнало до ситуацията споразумението да изтече, без да бъде подновено.

"При подписаното от предишния енергиен министър споразумение се казва, че "Уестингхаус" ще бъде 30% акционер в новия 7 блок на АЕЦ-Козлодуй, но с опцията  година преди експлоатацията, американската компания задължително да продаде своя дял на българската страна.  Тоест ние плащаме 100% от сметката , което значи, че имаме неотложно плащане", обясни Добрев.

Председателят на енергийната комисия обясни още, че сега българската страна е предложила този дял да бъде увеличен на 49% и да няма опция след това да го закупим задължително. Въпросното предложение обаче, е отхвърлено от "Уестингхаус". По думи на Добрев, друго предложение на преговорният екип гласи, че ако проектът се оскъпи по някаква причина, акционерът трябва да носи риск до 50 млн. долара, а останалият риск да поема страната ни. Все още обаче, не е ясно как ще бъде финансиран проектът.

"При 80 млрд. лева БВП и строителството на централа, която може да струва 15 или 20 млрд. лева, се оказва, че това е 20 % от БВП на страната, а ние едва си позволяваме 3% дефицит", коментира Добрев. Той допълни, че базовата цена за реактора е едноно, а съвсем друг е въпросът с ескалацията и оскъпяването на проекта. Така например при "Белене", първоначалната цена бе 4 млрд. евро, а след това стана 6.3 млрд. евро. Крайната цена с всички разходи пък достигна до 10 млрд. евро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст