Кардиолозите се готвят за масови протести заради намаление на цените на стентовете. По тяхна информация се предвижда орязване на плащанията за стентове между 10 и 50 процента. Становището им е, че такова решение би било абсолютно немотивирано, тъй като през последните години не е имало драматично повишение на броя на интервенциите. Те припомнят също така думите на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов при представянето пред парламентарната здравна комисия на стратегията „Цели за здраве 2020”, че заради навлизането на технологиите в инвазивната кардиология са намалели смъртните случаи от исхемична болест на сърцето.
В гилдията смятат, че намалението ще удари най-вече джоба на пациентите. По принцип здравната каса плаща за стентове до 1200 лв., но за толкова пари в сърдечносъдовата медицина могат да се купят главно китайски и индийски импланти от най-старото поколение. Медиците прогнозират, че е напълно възможно някои лечебници да започнат да слагат изделия с по-ниско качество на хора, които не разполагат с достатъчно средства. Те твърдят, че понижението на цените се дължи на попадането в новия списък на нискокачествени стентове, които се сравняват като цени с досега заплащаните от публичния фонд. Според експертите подобни изделия могат да бъдат изключително опасни и не е желателно да се използват.
Кардиолозите предполагат, че е много вероятно намаляването на ставките да е свързано с лобизъм от страна на техните колеги кардиохирурзи. От известно време хирурзите се оплаквали, че имат по-малко работа заради поставянето на стентове. Но медицинските стандарти са категорични, че насочване на пациенти, които са за стентиране, към кардиохирурзи е абсолютно недопустимо, а освен това кардиохирургията е много по-скъпа и травматична за болните.