Макар и необявена, надпреварата между партньорите в управляващата коалиция за кметските постове в страната вече тече. Във всеки случай, както призна на 16 април в телевизионния ефир Радан Кънев, реформаторите работят активно по подготовката на кандидатите си за местните избори. Те изпитват трудности с номинациите за всички 265 общини у нас, но лидерът на ДСБ и съпредседател на парламентарната група на Реформаторския блок обеща в над 50 от тях да имат най-добрите претенденти, за които се надява да спечелят. По думите му местни избори, които са на всеки четири години, са събитие, на което хората отиват, за да изберат най-добрия управник и много често дори не знаят от коя партия той е предложен.
"Опитите да се партизира изборът на кмет са трагични – каза Кънев. – Ако някой тръгне да си мери партийната сила на местни избори, ще се заблуди много тежко." Според него единствената партия, която може да си мери силата на местни избори, е ДПС, защото разчита на две групи избиратели – едната етнически, а другата финансово определена.
Кънев не пожела да каже коя ще е номинацията на реформаторите за кмет на столицата, но отрече да има битка между управляващите за тази позиция. "Приоритетите на София са много ясни, но въпросът е кой най-добре може да защити големите пари на софиянци – подчерта той. – София е третият бюджет в държавата, харчат се огромни пари. Но бих обърнал внимание на избирателите на степента на ефективност на харчене на тези пари." Неговото становище е, че средствата, които харчи нашият най-голям град, "трябва да дават по-голям резултат", което си е индиректна критика за управлението на кметицата от ГЕРБ Йорданка Фандъкова.
Радан Кънев оцени високо работата на министрите от и близки до ДСБ, като за пореден път похвали Петър Москов. Отличи и правосъдния министър Христо Иванов, и външния Даниел Митов. "За мен Петър Москов, Христо Иванов и Даниел Митов са хората, които 120% са защитили присъствието си в българското правителство. Мисля, че и министър Танев още другата седмица ще ни изненада приятно с нещо, с което ще заслужи 100%", отбеляза съпредседателят на Реформаторския блок. Но "забрави" да спомене партньорите – вицепремиера Меглена Кунева, икономическия министър Божидар Лукарски и военния Николай Ненчев.
"Ако преди хората се оплакваха от мръсотия, дупки, кучета, сега думите им са "работа, работа, работа". Затова след като съдебната реформа бъде "вкарана" в парламента, минат "пустите" местни избори, трябва да бъде решен още един основен проблем – този с безработицата", смята Кънев.
Преди дни стана ясно, че Блокът вече е определил първата си номинация за градоначалник и тя е за Свищов – Станислав Благов. Заместник-председателят на Народното събрание Иван Иванов обясни пред столична медия, че Благов също е обявил готовност да се кандидатира за кмет, издигнат от Гражданския съвет на реформаторите заедно с "Коалиция за Свищов". Това била неговата формация, с която досега се е явявал на избори. Иванов посочи, че в случая формулата била "РБ плюс", и призна, че Реформаторите просто си припознали Благов.
Междувременно депутатът от партията на Меглена Кунева – Димитър Делчев, нападна градоначалника на Ботевград Георги Георгиев, който е свързан с ГЕРБ. "Ако кметът на Ботевград е злоупотребил с положението си, то той няма законово и морално право да се кандидатира отново за този пост. Получавам много сигнали за съмнения за незаконни действия и недобри практики в общината", обяви народният представител, който е член на правната и вътрешната комисии в Народното събрание, пред местни журналисти по време на посещението си в града през седмицата.
Попитан за доклада на Сметната палата с данни за нарушения в ботевградската община, Делчев коментира, че компетентните органи трябва да направят всички проверки, за да установят дали сигналите за злоупотреби са верни. На 8 април депутатът е депозирал в деловодството на парламента и въпрос към министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова дали има образувани проверки на икономическа полиция за съмнителни сделки с общинско имущество и привличан ли е кметът към административна отговорност с издаване на наказателно постановление. На 24 април, в рамките на парламентарния контрол, той би трябвало да получи отговор.