Газовата компания "Булгаргаз" пусна през седмицата публична покана за избор на изпълнител, който да й предоставя финансови услуги. На практика ще се търсят десет банки, за да се спазят изискванията на Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала, задължаващи държавните фирми да не концентрират парите си в една финансова институция.
От кандидатите ще се иска да отговарят за откриване и водене на разплащателни сметки в лева и чуждестранна валута и да извършват международни разплащания и покупко-продажба на валута за нуждите на газовия търговец. От "Булгаргаз" обаче си оставят вратичка да получат и други услуги по силата на допълнителни писмени договорености между страните по договорите. В момента държавната газова компания се нуждае от свежи средства, тъй като се оказа с блокирани 17.336 млн. лв. (почти 100% от наличния ресурс) в КТБ.
Още през май 2013-а "Булгаргаз" пусна обществена поръчка за заем с лимит от 150 млн. щ. долара. Два месеца по-късно процедурата бе прекратена, тъй като не се яви нито един кандидат. На 30 юни направи нов, макар и по-скромен, опит да си осигури финансиране, като потърси 90 млн. долара. Но отново удари на камък, защото до крайния срок не постъпиха никакви оферти. Нуждата от пари накара газовия монополист да пробва за трети път да спечели доверието на някоя от кредитните институции и на 28 октомври 2014-а беше открита нова процедура – този път от вида "договаряне без обявление". В случая тогавашният изпълнителен директор Дафинка Янкова се възползва от вратичката в Закона за обществените поръчки, позволяваща й да премине към директно договаряне с потенциалните изпълнители, след като никой не се е явил на обявения преди това открит конкурс. Както писа "БАНКЕРЪ", покани за преговори бяха изпратени до 15 банки: "УниКредит Булбанк", "Банка ДСК", Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка, "Райфайзенбанк (България)", "Юробанк България", "Сосиете Женерал Експресбанк", Българска банка за развитие, "Банка Пиреос България", Централна кооперативна банка, Общинска банка, Българо-американска кредитна банка, "Алфа Банка" – клон България, "БНП Париба С. А." – клон София, и "ИНГ Банк Н. В." – клон София. Въпреки направената промяна в параметрите на искания заем – вместо един четири по-малки кредита за 25 млн. лв., 59 млн. лв., 45 млн. лв. и 10 млн. лева, "Булгаргаз" отново не успя да намери кой да я финансира.