В Специализирания наказателен съд започна делото срещу бившия областен управител на Добрич Ердинч Хаджиев, срещу бившия директор на дирекция "Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост" в добричката областна управа Пламен Ганев и срещу началника на службата по кадастър, картография и геодезия Костадин Костадинов. Тримата са обвинени, че са продали… част от държавната граница – близо 75 дка отвоювана от морето плажна ивица между Балчик и "Албена". Както и още 15 имота по занижени цени край морето и в района на Добрич. Сред тях е и скандалната сделка с "Русалка тур" за 300 дка държавни гори и земи около нос Шабла. И ако държавата засега успява да си отвоюва завзетата плажна ивица, не така стоят нещата с "подарените" държавни гори на "Русалка тур".
Дни преди парламентарните избори през 2009 г. тогавашният областен управител Ердинч Хаджиев ( от ДПС) деактува земята от публична държавна собственост в полза на фамилия Баневи. Както в. "БАНКЕРЪ" писа, в продължение на десетилетие Николай Банев правеше опити да се сдобие с тези 300 дка гора, но "парашутът му се отваря" едва след подписа на Хаджиев. През април 1999 г. чрез дружеството "АКБ корпорация" Банев придоби 60% от капитала на държавната фирма "ВС Русалка" за 2.01 млн. долара. В издадения нотариален акт (с дата 16 октомври 2000 г.) е записано, че всички недвижими имоти – ресторанти, хотели, бунгала, са построени върху земи на държавния горски фонд и площта им е 300 декара. Нещо повече в приватизационния договор, според обвинителния акт, е посочено, че в баланса на "ВС Русалка" стойността на земята е нула лева. Това на практика би трябвало да означава, че тя не е част от контракта. През 2003-а "АКБ корпорация" подава две молби – до Районното управление по горите във Варна и до Държавната дивечовъдна станция в Балчик, за замяна на гората с други земи, собственост на Банев. Но замяната не е направена. През 2008 г. следва нов опит за придобиване на гората при предишния областен управител Динчер Хаджиев (също от ДПС), но и той е несполучлив. Николай Банев пробва да "пробие" и през тогавашния шеф на Агенцията по горите Стефан Юруков (от БСП), само че и той му отказва. Най-сетне късметът го спохожда при Ердинч Хаджиев. На 14 май 2009 г. Хаджиев издава заповед за деактуване на имота от горския фонд, без да уведоми Министерството на земеделието и Агенцията по горите. Заявлението до областната управа е подадено от дъщерята на Банев – Мария Банева, на 22 април 2009 година. Тя го внася от името на "Русалка тур" и с него се иска да бъдат отписани от актовите книги за недвижими имоти поземлените парцели, съставляващи теренът на "Русалка". На 16 юни 2009 г. нотариус Йордан Павлов издава констативен нотариален акт за собственост на поземлен имот – територията на ваканционното селище, по писмени доказателства на "Русалка тур" ООД и Евгения Банева. Всъщност всички нотариални актове, свързани с този имот, както и препродажбите му на свързани с Баневи фирми, се правят през нотариус Павлов. Така без да е платена и стотинка, "Русалка тур" става собственик на 300 дка гора. На 1 юли 2009 г. дружеството я препродава на "Паррус" ЕООД (също собственост на Банев) за 127 500 лева. Според експертизата по делото и според обвинителния акт щетата за държавата е оценена на 44.533 млн. лева.
През 2010-а Министерството на земеделието завежда дело срещу фирмите на Баневи за правото на собственост върху тези гори. Окръжният съд в Добрич признава за собственост на държавата едва 182.5 дка, върху които няма постройки. Останалата част не е върната, защото върху нея са изградени хотели и къщи. Това са подобрения върху имота, на които фирмата на Баневи има право, отсъжда съдът в Добрич. Той приема, че държавната компания "ВС Русалка" не е имала право да управлява и стопанисва спорните 300 дка терени, защото при преобразуването й в еднолично дружество през 1991-а земята не е била част от активите й. Така през 1999-а "АКБ Форес" е купила само сградите, но не и терена. Магистратите постановиха, че записването на имота в счетоводния баланс на "Русалка тур" не е основание за придобиването на терена. Баневи атакуваха решението и делото стигна до Върховния касационен съд, но през май 2014-а то бе върнато за разглеждане на Апелативния съд във Варна. Близо година по-късно ход все още не му е даден, защото вещите лица не са готови с комплексната техническа експертиза. Тя струва 24 000 лв, които трябва да бъдат платени от "Русалка тур".