Дали медицинската дейност, заплащана от здравната каса, ще бъде разделена на основен, допълнителен и спешен пакет, все още не е ясно. Преди второ четене на проектозакона за здравното осигуряване политиците не са единодушни по тази точка, която е основна в концепцията за реформи на здравния министър д-р Петър Москов. От ГЕРБ и Реформаторския блок ще подкрепят промяната, докато "Патриотичният фронт", АБВ и БДЦ искат повече конкретика за въпросните пакети. БСП и ДПС (вероятно и "Атака") със сигурност ще гласуват "против" промените и така парламентарното мнозинство е заложено на карта.
Друг препъникамък пред окончателното приемане на осигурителния закон е въпросътза колко години назад ще се погасяват неплатени здравни вноски. От здравното ведомство предложиха срокът да се повиши драстично от 3 на 15 години, но заради негативната обществена реакция вероятно ще бъде избрана компромисната давност от 60 месеца. Реформаторите подготвят ново предложение – всички държавни чиновници, които получават бруто над две минимални заплати, да започнат сами да си плащат за здраве. С особен статут е планирано да останат само военните и полицаите. В момента това е задължение на държавата, но тя внася едва половината от сумата, което е една от причините за дефицитите в здравната система. В тази насока от "Коалиция за България" ще настояват правителството да започне да плаща пълните вноски още от 2016-а, а не те да растат плавно с по 5% годишно, както е заложено в законопроекта. Освен това реформаторите смятат, че е редно държавата да покрива здравните вноски на трайно безработните, които са отпаднали от пазара на труда. Спряганата сума е половината от дохода на самоосигуряващите се. За семействата със само един работещ се мисли върху опцията той да осигурява половинката си върху същия процент.
Дискусионен до последно остава моментът за увеличаването на държавната квота в надзорния съвет на здравната каса с двама души. Ако то стане факт, публичният фонд окончателно ще се прости със своята независимост, което бе отчетено като негатив от пациентски и съсловни организации. Като контрамярка за "червените" ще искат да бъде гласувано, че решенията на съвета вече ще се вземат с две трети одобрение, а не с обикновено мнозинство, както е сега.