„Български орел“ е възрожденският предвестник

иван богоров

"Български  орел" е първият български информационен и общообразователен вестник. Той излиза в Лайпциг в три броя на 20 април и 20 септември през 1846 г. и на 1 януари следващата година. Основател и редактор е Иван Богоров.

Макар да е наричан тогава списание, както името му, така и неговата програма, но също и външен вид, и формат говорят за това, че е вестник. Езикът на вестника е близък до говоримия през Възраждането народен език.Излизат само  три броя с различни заглавия и тираж 500.

Първият – на 20 април, е със заглавието "Български орел" и подзаглавие "Известник граждански, търговски и книжовен, служи за свикване". Издаван далеч от българската общност, той е предназначен не за читатели, а за слушатели. Направен е по всички образци на модерните тогава програми. Уводната му статия е наречена Свикване, като финалът й агитира хората да станат абонати на вестинка. На всеки бъдещ абонат е подарен първи брой на "Български орел". Обръщението, с което започва е Здравейте, милички…Вторият брой (на 20 септември) излиза под заглавието "Български народен известник".Третият брой – на 1 януари през 1847 г., е озаглавен отново "Българският орел" и същото подзаглавие "Известник граждански, търговски и книжовен".

Съдържа новини, календар на Европа. Разглежда различни владетели. Дава актуална и амбициозна информация за времето си.След като  спира този вестник Иван Богоров след две години започва издаването на "Цариградски вестник", който става най-дълго издаваният през Възраждането – цели 13 години.

Иван Андреев  Богоров (Богоев) е виден български енциклопедист от Възраждането, създател на българския вестник, почетен член на Българско книжовно дружество (днес БАН, от 1884 г.). По образование е медик, но се занимава и с промишленост, икономика, стопански въпроси, транспорт, география, журналистика и езикознание.Иван Богоров  е един от най-убедените български пуристи. Той се бори десетки години срещу навлизането в езика на чуждици, и най-вече срещу гърцизмите, както и срещу вливането на множество русизми в оформящия се български книжовен език. Богоров пуска в книжовна употреба редица народни думи и се опитва да въведе много нови думи, с които да замени чуждите.Д-р Иван  Богоров се нарежда сред най-личните градители на новобългарския книжовен език, сътворявайки голям брой нови думи на основата на вече съществуващи в народния език думи и начини на словообразуване. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст