Правителството предлага само социално слабите да получават помощи при бедствия

Наводнение

Последиците от бедствия върху частните имоти да се финансират с помощта на т. нар. катастрофичен пул, като обезщетенията за пострадалите сгради ще са свързани с данъчната оценка на имота. Това предвиждат предлаганите от Министерството на финансите промени в Закона за защита при бедствия. С тях се въвежда механизъм за подпомагане за тези лица, които със собствени финансови средства не могат да се погрижат за застраховането на собствеността си за последици от бедствия.

Така Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет и Агенцията за социално подпомагане ще преценят колко голяма е щетата върху собствеността на лицето, което не може със собствени средства да застрахова имота си, разясни пред журналисти финансовият министър Владислав Горанов.

Агенцията ще преценява кои хора трябва да бъдат подпомогнати, доколкото не са могли сами да застраховат имуществото си срещу съответния риск заради социалния и икономическия си статус. Средствата от централния бюджет през бюджета на Министерството на труда и социалната политика ще достигат до хората, които имат нужда от подпомагане при бедствия. А за българските граждани, за които се прецени, че са имали възможност да извършат застраховка на имуществото, но не са го направили, държавата няма да отпуска средства.

С предлагания нов модел за подпомагане на пострадалите от бедствия не се променя принципът за доброволност на застраховането на личното имущество, но положителен косвен ефект от предлаганите промени е да се стимулира сключването на застраховки и подобряването на застрахователната култура на гражданите.

Идеята за създаване в България на катастрофичен пул при бедствия е на почти 20 години и дори е по-стара от първите лицензирани застрахователни компании у нас. Такъв инструмент има в съседните Румъния и Турция, където около 30% от имотите са застраховани. Катастрофичният пул е различен от индивидуалната застраховка. Пулът представлява фонд, насочен към покриване на щетите от природни катаклизми, нанесли щети върху голям брой субекти. Идеята за закон за катастрофичния пул беше залегнала още в предизборната програма на ГЕРБ.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст