София няма нужда от повече хотели

хотел

София няма нужда от повече хотели, заяви Андре Гриби от консултантската компания за услуги за хотелиертство и туристическа индустрия Kohl&Partner. Той взе участие в представянето на доклад за хотелския пазар в България. Друго от заключенията в документа гласи, че най-голяма леглова база и реализирани нощувки има в хотелите в Бургас.

„Няма нужда от нов хотели. Необходимо е представянето на софия като туристическа дестинация“ , категорично заяви Андре Гриби. Той допълни и основните проблеми на хотелиерството в столицата – повечето от хотелите са ориентирани към бизнес-туризма, липсват продукти за уикенда и цените са много ниски.

Според данните в доклада за София, в града има 409 места за нощуване, което се равнява на около 1.7 хил. легла в центъра на града. В същото време са налице и 120 места за настаняване около столицата.  В допълнение на това се оказва, че средната цена за нощувка е 43 евро, като най-ниската е 8 евро, а най-високата 399 евро. Това прави София, градът с най-ниска средна цена за прекарване на нощта в страната. "По мои наблюдения посетителите, които обикновено заемат 3-звездни хотели, в София отиват в 4-звездни, а тези обикновено заемащи четиризвездни, се настаняват в 5", констатира Гриби.

Докладът показва и ръст от 7.8% през 2014 година спрямо 2013-та за средният брой на нощувките в столицата ни.  Влияние са увеличението са оказали и увеличеният брой полети до София. „Констатираме, че повече хора пристигат, но с по-малко брой полети. Това означава, че или самолетите са по-пълни или на софийското летище кацат по-големи машини“, заключи Гриби. Той добави още, че независимо от реализираният ръст от 7.8%, нощувките са значително по-малко от тези в  други области в страната. Според  Гриби, това показва, че хората, идващи в София го правят предимно по работа.

 „Необходимо е да се направи организиран пазар за бизнес туризъм и хотелите са си сътрудничат“, посъветва експертът. Според него трябва както да се реализират повече полети до София, така и да се повиши качеството и разбирането на туристическата индустрия. 

„Любопитно е да се отбележи, че в Бургас има два пъти по-голяма леглова база от Варна, а тя съответно има два пъти повече легла от Добрич“, обяви управителят направление „Международни туристически дестинации“ Кристофър Хинтерегер. 

От направения доклад става ясно, че между 2008-ма и 2014 година легловата база в Бургас е нараснала с малко повече от 22 хил. места.  Най-многото нощувки в страната се регистрират в Бургас. Като е важно да се отбележи, че там за 2014 година спрямо 2008-а те са се увеличили с почти  1.9 милиона. От тях 1.3 млн. са от чужденци, а останалите от българи. Само за изминалата година данните сочат, че нощувките на чужденци за 2014 година във Варна са 82.5%ч а в Бургас 80.7%.

„За последните 7 години в България средната продължителност на престоя е останала същата, докато в други държави има тенденция към намаление“, отбеляза още Хинтерегер. Той добави и още един интересен факт – в Бургас туристите средно престояват един повече в сравнение с тези във Варна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст