И богатите не плащат данъци

клм

Една от най-богатите жени във Франция – 74-годишната Арлет Ричи, собственичка на модната къща Nina Ricci, бе осъдена на три година затвор и глоба от 1 млн. евро. Преди дни тя бе призната за виновна, че над две десетилетия е укривала от данъчните инспектори пари, които й оставил баща й. Арлет ще прекара зад решетките само една година – другите две са условна присъда. Освен затвора и глобата, както и изплащането на дължимите данъци, съдът постанови и конфискуването на нейна къща в Париж и недвижими имоти на остров Корсика на обща стойност 4 млн. евро. Преди да бъде задържана, тя ги прехвърлила в семеен тръстов фонд, за да не попаднат под ударите на закона.

Милиардерката беше арестувана през 2011-а в разкошния си парижки апартамент на булевард "Сен Жермен". Тя бе освободена за 48 часа, след което срещу нея бе възбудено дело за укриване от данъчните служби на общо 18 млн. евро. Ричи вършела това в продължение на 20 години с пълното съзнание, че нарушава закона, за което свидетелстват записи на нейни телефонни разговори, огласени в съда. Въпреки убийствените улики обвиняемата не признаваше вината си. Тя твърдеше, че се опитвала да "оптимизира" данъчните плащания, използвайки законови методи. Впрочем примерът на Арлет се оказа заразителен. Дъщеря й  Марго Вигнат също не плащала данъци, за което получи осем месеца условно.

Процесът срещу Арлет Ричи беше шумен, но не произведе ефекта на взривена бомба. Подобно на всички останали, заможните и прочутите не обичат да плащат налози и понякога биват уличавани, особено през последните 20 години, когато фискалните претенции към тях стават все по-строги. Любопитно е, че повечето богаташи, озовали се на съдебната скамейка за мошеничество, са представителки на нежния пол.

Пионер в тази дейност е вече покойната Лиона Хелмсли, наследила от съпруга си над 5 млрд. долара. Тя е първата милиардерка, попаднала в затвора за неплащане на данъци. През 1983-а съпрузите Хелмсли купили за 11 млн. долара голяма къща с 21 стаи в американския град Гринуич, щата Кънектикът. Основният ремонт струвал още 8 млн. долара. Но двойката нямала никакво намерение да плати нито парите, нито данъците върху тях. Две години по-късно строителите се обърнали към съда. На процеса станало ясно, че съпрузите оформяли сметките така, сякаш са плащания за ремонта на принадлежащите им хотели. Тоест прехвърляли личните си разходи към деловите. Разярените ищци изпратили купчина сметки в The New York Post, а статия, публикувана във вестника, станала повод за разследване. През 1988-а прокурорът на Ню Йорк Рудолф Джулиани, който по-късно става кмет на града, обвинил съпрузите Хелмсли и двама техни помощници в неплащане на данъци. Главната свидетелка на обвинението била икономката на семейството – Елизабет Баум. Тя си спомнила разговор със собственичката на къщата, състоял се през есента на 1983 година. В отговор на думите й: "Вероятно се налага да плащате куп данъци", Лиона изсумтяла презрително: "Само жалките хора плащат налози." На 30 август 1989-а госпожа Хелмсли била призната за виновна и осъдена на 16 години затвор. Научавайки присъдата, милиардерката припаднала, а съпругът й Хари Хелмсли бил освободен от съда заради влошеното му здравословно състояние.  

Оттогава в САЩ и Европа са се състояли над десет дела срещу милиардери за машинации с данъци. За рекордьор по размера на сумите, укрити от хазната, се смята телекомуникационният магнат Уолтър Андерсън. Той успял да задлъжнее на американското правителство и на властите на окръг Колумбия с около четвърт милиард долара. Петдесет и шест годишният бизнесмен бил арестуван на 26 февруари 2005-а на международното летище на Далас, където пристигнал от Лондон. Андерсън укривал милионите си в офшорни компании в Панама и на Британските Вирджински острови. Подобно на Арлет Ричи, Андерсън също твърдял, че "изваждал" средства от данъчната основа за облагане, без да нарушава законите. И особено настоявал на това, че искал да похарчи парите за добри дела: борба с търговията с оръжие, за защита на правата на човека и за изучаване на Космоса. Срещу отмяната на няколко точки от обвинението той признал, че наистина е скрил в офшорни компании под различни имена и в тайни банкови сметки 365 млн. долара. В резултат на сделката получил сравнително мека присъда: девет години затвор и задължение до 10 дни след произнасянето й да плати 200 млн. долара. Но най-шумното дело в историята на данъчната служба на САЩ не свършва с това. Адвокатите на Андерсън обжалвали. На 15 юни 2007-а съдията Пол Фридман разрешил на магната да не плаща лъвския дял от глобата с мотива, че в текста на споразумението му с прокуратурата има печатна грешка. И все пак справедливостта възтържествувала – през 2011-а съдът, към който се обърнала данъчната служба, задължил Андерсън да издължи дори повече от вече присъденото – общо почти 249 млн. долара.  
 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст