Лукарски и Кунева подкрепят търговското споразумение със САЩ

Томислав Дончев

Споразумението за Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) няма да бъде подписано, ако параметрите не са добри както за България, така и за Европа. Това заяви икономическият министър Божидар Лукарски по време на първата кръгла маса, посветена на договора за икономическо партньорство между САЩ и Европейския съюз, която се проведе в сградата на Народното събрание.

Лукарски припомни, че миналата седмица темата е била обсъждана по време на заседание на икономическите министри в Брюксел и там всеобщото мнение било, че трябва да бъдат отстоявани интересите на всички страни членки. Той подчерта, че споразумението засяга няколко основни компонента – равностоен достъп на страните от ЕС до пазара в САЩ и обратното, както и разписването на общи правила и стандарти.

Част от тези аспекти ще засегнат премахването на митата, облекчаване на достъпа на пазара, премахване на пречките между регулаторните органи в САЩ и ЕС, сближаване на достъпа на информация, повишаване на преките американски инвестиции у нас, каза икономическият министър. 

По думите му, ако подобно споразумение бъде прието България ще започне да изнася с 28% повече химикали, строителни материали, машини и технологични продукти с голяма добавена стойност. Той цитира данни от Института за пазарна икономика, според които нашата страна изнася стоки и услуги на стойност 900 млн. долара на година за САЩ. 

Вицепремиерът Меглена Кунева също отбеляза, че подкрепя подобен договор и е готова да работи за такъв. Според двамата министри не бива да се плашат българите, че зад ТТИП се крие навлизането на генномодифицирани храни или добив на шистов газ.

Депутатът от БСП Кристиан Вигенин призна, че споразумението най-сетне е влязло в полезрението на българския парламент, но сега е необходимо той да гласува обща позиция за това дали се подкрепя или не въпросният договор. 

От левицата обявиха, че са против него и настояха да бъде изготвен анализ какви ще бъдат потенциалните ползи и негативи за българската икономика. В дискусията се включи и лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който отбеляза, че се прави реклама и открито се лобира за подготвения договор между САЩ и ЕС.

В крайна сметка дискусията вместо задълбочен дебат се превърна в позната препирня от пленарната зала. 

Далеч по-обран бе старши анализаторът в Европейския съвет за външна политика Йозеф Янинг. Той призна, че по-голяма полза от ТТИП ще имат страни като Германия и Великобритания, докато Франция, Полша и България например няма да спечелят толкова много. Янинг успокои, че въпросното споразумение не е "икономическото НАТО". По думите му договорът ще обедини двата най-големи пазара в един. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст