Какво предстои оттук нататък?

Желанието на европейските политици е преговорите по споразумението за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство да приключат в рамките на мандата на президента Барак Обама. Опасенията са, че в противен случай ще има сериозно забавяне. Точно затова на 28 май Комисията по международна търговия към Европарламента ще гласува доклада за ТТИП, в който са включени над 900 предложения за поправки. След това на 10 юни в Страсбург се очаква да бъде приета специална резолюция. Тя няма да има формална тежест, но ще изпрати послание към преговорния екип от европейска страна за спорните моменти. Защото първата стъпка за реализирането на това споразумение е одобрението на евродепутатите, които към момента са доста разединени. Твърди привърженици на ТТИП са от ЕНП и АЛДЕ, социалистите се двоумят, а евроскептиците и зелените са изцяло против.

Но дори всичко да мине гладко и да е налице готов текст преди президентските избори в САЩ, пак няма да има гаранции, че партньорството ще стане факт. Подписването и влизането му в сила са две крайно различни неща. Първо, не е сигурно каква ще е позицията на новия американски Сенат. И второ, европейските лидери не биха си позволили да прескочат националните парламенти, които по правило имат 24 месеца, за да ратифицират общностни документи. И ако дори и една страна членка гласува против, цялото начинание ще пропадне.

Чак след това идва преходният период от поне още две години, в който ще трябва да се осъществи отпадането на тарифните и нетарифните бариери, хармонизирането на стандартите и т.н. Или казано иначе, едва ли ще видим действащо ТТИП преди 2020 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст