Пророкът Мохамед успя да скара и българските депутати, като разправията им продължи цели два дни. Повод за скандала стана непремерено изказване на представителя на Реформаторския блок Гроздан Караджов в четвъртък (14 май), който всъщност искаше да уязви „Атака“, но ударът му попадна в ДПС. Той обвини депутатите на Сидеров, че четат някои документи, свързани с НАТО, както „Сатаната чете Евангелието и както Мохамед би чел Библията“.
Тази метафора изстреля на парламентарната трибуна Хюсеин Хафъзов, бивш главен секретар на Мюфтийството, който поиска светкавично извинение. „Ето така стават конфликтите! Мохамед не е чел Корана, той го е знаел наизуст! Как може да сравнявате Мохамед със Сатаната! Изказването ви, че Мохамед е чел Библията, както Сатаната, е много обидно! Вие обидихте един и половина милиона мюсюлмани. Искам извинение от името на всички мюсюлмански граждани!“, обяви възбудено Хафъзов. Патриотът Димитър Байрактаров не пропусна да се намеси и обяви, че парламентът не е молитвен дом.
В петък Хафъзов прочете специална декларация по този повод, в която се казва, че сме станали свидетели за пореден път „на една опасна политическа провокация“, на етническо заиграване. Той напомни, че не трябва да се позволява обидите да стават част от политическите аргументи. „Народен представител от трибуната на Народното събрание реши да използва като аргумент бездарна метафора, в която са включени сакрални религиозни образи и символи и е напът да предизвика етнорелигиозно антагонистично настроение, от което страната ни няма никаква нужда точно в този момент на усложнена международна обстановка”, се казва още в декларацията. Хафъзов призовава това да бъде спряно в унисон с творческата практика на „Шарли Ебдо”. По думите му словесната карикатура, която беше произнесена от Караджов, е със заряд, който е крайно неприемлив и обиден за тези, които често пъти са определяни като тихи, спокойни, почтени мюсюлмани, живеещи в България. Депутатът от ДПС подчерта, че ако отговорните политици не реагират адекватно, страхът и омразата ще се увеличават.
„Не сме очаквали извинение – то е за силните мъже. Изчакахме от вчера досега, но Караджов не се извини за обидните си думи към над 1.5 милиона български граждани. Всичко това ни кара убедено да твърдим, че Патриотичният фронт и Реформаторският блок не са нищо повече от двете страни на една и съща монета, което беше обявено от Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа като фашизъм и ултранационализъм. Нима и това ще се окаже поредният разочароващ мит”, пише още в декларацията. В своя защита Гроздан Караджов обясни, че не е засегнал нито българските мюсюлмани, нито е подценил Пророка или религията, затова не виждал за какво да се извинява.
В схватката се включи тежката артилерия – съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Той напомни на депутата от Движението, че е блъскал журналистки от ТВ СКАТ в мюфтийството в Айтос, при все че не е нормално да се блъскат жени. "ДПС е най-голямото зло на новата история на България, защото тази мафиотска структура извършва най-пагубното разделяне за родината ни", категоричен беше Симеонов.
Хафъзов веднага поиска да се покажат кадрите като доказателство, че е блъскал "жени, репортерки или каквито и да е други същества". А патриотът Байрактаров се хвана за думите му и ги определи като „фашистки, расистки и сексистки“.
Всъщност Валери Симеонов хвърли съчки в огъня на етнорелигиозния скандал още в началото на петъчното пленарно заседание. Той изчете декларация по повод 139 години от Баташкото клане. Националистът разшири темата и посочи, че близо 5 милиона българи християни са били изклани за петте века османско робство. Докато водачът на патриотите изброяваше жертвите и кървавите саморазправи, депутатите от ДПС напуснаха залата. Лидерът на Движението Лютви Местан по-късно обясни, че излизането от залата целяло да подскаже, че „историята не може да се чете от гледна точка на фашистките напъни и мислене на днешните политици". "Имаме своеобразен бум на националпопулизмите. Добре е за всеки един народ да има повече доблестни мъже, които имат ясното съзнание за онази граница, след която патриотизмът престава да бъде добродетел и се превръща в ултранационализъм. ДПС е не по-малко патриотична организация, която държи съзнание за тази граница. Няма да бъдем част от фашисткото мислене", зарече се Местан.