Гръцкият премиер Алексис Ципрас е изпратил на 8-и май предупредително писмо до шефа на МВФ Кристин Лагард, до президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и до управителя на ЕЦБ Марио Драги, в което е заплашил, че Атина няма да има възможност да покрие плащането си за 750 млн. евро през май към Международния валутен фонд, ако международните кредитори не предоставят парична ликвидност на страната. Това пише местното издание "Катимерини".
В писмото си Ципрас е посочил, че Гърция, която изпитва все по-голям глад за ликвидност, не е получила никаква международна финансова помощ от миналия август като част от спасителната програма за страната в размер на 240 млрд. евро.
За да се възстанови ликвидността, гръцкият премиер е предложил ЕЦБ да повиши тавана на емитираните от властите в Атина краткосрочни съкровищни бонове (който е ниво от 15 млрд. евро) и да бъдат отпуснати част от останалите 7,2 млрд. евро по втората спасителна програма на международните кредитори. Той също така е настоял ЕЦБ да предостави на гръцките власти печалбата си в размер на 1,9 млрд. евро от закупените по SMP програмата на банката гръцки облигации от 2010-а година насам ( Securities Markets Program), както и предоставяне на 1,2 млрд. евро от средствата в Европейския временен спасителен механизъм (фонда EFSF).
Въпреки тези заплахи, властите в Атина успяха да покрият своето задължение за 750 млн. евро към МВФ на 11-и май, но това не стана чрез директно превеждане на средства по сметка на Фонда, а чрез сметката за спешни случаи.
Всяка страна-членка на МВФ разполага с две сметки във Фонда – едната, в която са депозирани средства по ежегодните квоти на съответната държава, и друга сметка, която може да бъде използвана в спешни случаи. Според Ройтерс, властите в Атина са използвали около 650 млн. евро именно от втората сметка, държана в МВФ, за да покрият плащането към Фонда, като правителството е добавило към тези средства само 100 млн. евро от своите кешови резерви.
Тези средства по втората сметка в МВФ обаче трябва да бъдат попълнени наново в рамките на следващите няколко седмици. Това предполага, че Атина изглежда все по-близо до момента, в който страната ще остане без кешова наличност, ако в скоро време не бъде постигнато споразумение с нейните международни кредитори, което да доведе до размразяване на останалите 7,2 млрд. евро по настоящата втора спасителна програма.
Според "Катимерини" това писмо на Ципрас вероятно е представяло "блъф" и само подсилва климата на недоверие между двете преговарящи страни.