Не само в малки населени места, а и в немалко по-големи общини тези регистрации се оказват, много често, решаващи. Крайно време е прокуратурата "да си влезе в роля", защото тези регистрации е ясно, че са финансирани от определени политически сили.
Едва ли български граждани, обикновено това са от определени малцинствени групи с много ограничени финансови и икономически възможности, биха тръгнали да пътуват по различни населени места, за да променят регистрацията си. Естествено, че някой им плаща, отбеляза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" депутатът от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров по повод бума на заявления за промяна на адресните регистрации в навечерието на местите избори. Фалшивите регистрации преди избори могат да се прекратят само със санкции за кметствата, които записват нови жители, категоричен е той. Наказанията трябва да бъдат вписани в законови промени, на първо място в Административно-процесуалния кодекс, както и в Закона за гражданската регистрация.
Той припомни, че повечето промени са заложени в проекта на ПФ за изменение и допълнение на Изборния кодекс, но това няма как да стане преди местните избори: "Прави се всичко възможно да не бъде разглеждан в комисии нашият законопроект. Той беше отложен в Комисията по труд и социална политика, чийто член съм аз, тъй като там има текстове, които касаят и Кодекса на труда, и така или иначе времето вече ще предопредели, че евентуалните промени, които предлагаме, няма да могат да бъдат действащи за местните избори и явно определени политически сили много добре са си направили сметката, за да започнат тези упражнения".
Според информацията от Министерството на регионалното развитие в областите Видин, Кюстендил, Монтана и Перник има ръст на новорегистрираните жители. Като цяло за страната, промяна в своя адрес са направили над 91 хиляди души.