Българите са на предпоследно място в Източна Европа по процент на лицата, които ползват интернет банкиране. Едва 5% от населението между 16 и 74 години е активирало услугата, която позволява електронно управление на парите. Само Румъния е по-слабо активна от нас (4%), показват данните от изследване на "Уникредит", представено на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие в Тбилиси. Оказва се, че най-напреднало е населението в Чехия и Словакия, със съответно 46% и 41%. Важно е да се отбележи, че двете държави се доближават до нивото в Германия – 49%.
Данните от изследването констатират, че от 2008-ма до 2014 година се е увеличил процентът на лицата у нас, които сами нареждат преводи чрез банковата си сметка. Така преди седем години това са били едва 2%, а през 2014-та достигат 5%. Въпреки това обаче, се констатира, че процентът е нисък и показва, че има голям потенциал за развитие.
Според експерти причината България да изостава от европейските тенденции не се корени в липса на техническа грамотност, а се дължи на проблемите със сигурността, които имаше през първите години при въвеждането на услугата.
Важно е да се отбележи, че след направените сериозни инвестиции от страна на банковите институции в различни защити, сигурността на операциите нарасна значително. Сред въведенията са цифровите сертификати, токените, използването на електронен подпис и потвърждението за всяка операция с есемес. Според експертите, ако клиентите спазват правилата за работа по интернет, въпросните мерки правят измамите почти невъзможни.