В България има около 751 хил. младежи между 15 и 24-годишна възраст. От тях 22% или около 165 хил. са лицата, които нито учат, нито работят и не се обучават. Това става ясно от доклад на изследователската агенция ЕСТАТ, разработен по поръчка на УНИЦЕФ България.
Проучването е направено сред 1200 лица между 15 и 25 г. по метода на прякото стандартизирано интервю.
С този дял България се нарежда на незавидното първо място сред 28-те страни в Европейския съюз.
От УНИЦЕФ отбелязват, че този факт трябва спешно да влезе в политическия дневен ред, тъй като от него произтичат икономически загуби за страната, в размер на 1.9 млрд. лв. всяка година.
Според изследването общо 47 на сто от младежите, които не се занимават с нищо, са прекъснали обучението си преди завършване на средно училище, а всеки четвърти е напуснал училище преди да е приключил с основното си образование.
Друг рисков фактор за присъединяване към групата е типът населено място. Изследването показва, че 63 на сто от младежите, които не учат, не работят и не се обучават, живеят в села и малки градове.
Сред другите основни изводи са, че няма цялостна политика и набор от интервенции за справяне с младежите, които нито учат, работят и се обучават, а за справянето с проблема е необходима повече информация.