Община Стара Загора изплати облигационния си заем

БФБ Българска фондова борса

Днес е последната дата за сключване на сделки с облигации на "БФБ-София" с емисията, издадена от Община Стара Загора, в резултат на които инвеститорът има право на лихвено плащане и плащане на главница, съобщиха от борсовия оператор.

В момента това е единствената общинска емисия дългови книжа (с  ISIN код: BG2100010052) на фондовата борса. Тя беше издадена през 2005 г. и е в размер на 5 000 000 лева, разпределени в 5 000 обикновени, лихвоносни, неконвертируеми, поименни, безналични, свободнопрехвърляеми, необезпечени облигации с номинална и емисионна стойност 1 000 лева всяка една. Заемът е отпуснат с фиксиран купон от 6% на годишна база и шестмесечен период на лихвено плащане.

Причината за прекратяване на сделките с тези книжа е падежът на емисията на 31 май, уточниха от "БФБ-София".

Със средствата от облигационния заем, заедно със собствени и бюджетни пари, е финансирана  инвестиционната програма на общината. Част от тях са използвани за ремонт на Операта в Стара Загора, първата извънстолична опера в България. Началото на оперното изкуство в "града под липите" е поставено на 27 февруари 1925 г., когато е изиграна операта "Гергана". Нейното появяване само няколко години след създаване на оперния театър в София е истински културен феномен в републикански мащаб.

Направени са също така и капиталови разходи и за изграждане на експозиционна зала на регионалния Исторически музей ремонт и пребазиране на окръжната библиотека "Захарий Княжевски", както и реконструкция и изграждане на уличната мрежа и осветлението й.

В момента инвеститорите имат възможност да търгуват с 59 емисии корпоративни (издадени от компаниии за финансиране на дейността им) и ипотечни (емитирани от банки, обезпечени с портфейл от ипотечни кредити) облигации.

Облигациите  дават правото на своите притежатели да получат паричен доход чрез отбив (сконто) от номинала и/или чрез изплащането на фиксиран или плаващ купон (лихва) съобразно проспекта на емисията. По правило дълговите книжа са по-безрискови от емисиите акции на същия емитент, защото при несъстоятелност на дружеството облигационерите се удовлетворяват преди акционерите.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст