Решението на проблема с мотивацията на младите хора да започнат работа минава през увеличението на заплащането, тъй като те избират да работят тежка, но добре платена селскостопанска работа в чужбина. Това заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин, който коментира данните от изследване на УНИЦЕФ, че всеки пети младеж у нас не желае да учи и да работи. Така около 24% от младите хора в България до 29 години и около 22 на сто в групата между 15 и 24 години не се занимават с нищо.
"Проблемът с младежите, които нито работят, нито учат, нито са в някаква форма на квалификация има няколко измерения – изявен е както регионално, така и по отношение на етническите общности и по различно качество на образование", поясни Калфин. Той информира, че преди предстоящия летен сезон от туристическия бранш са заявили много свободни места, но не успяват да намерят персонал, вероятно и заради заплащането.
Според него усилията на държавата и социалните партньори са насочени в четири посоки – довършване на образованието, убеждаване на младежите да се регистрират в Бюрата по труда, професионална квалификация, както и създаване на трудов пазар там, където в момента не съществува. За целта от тази година, съвместно с образователното министерство и с помощ от Германия, Швейцария, Австрия, започва осъществяването на проекти за т.нар дуално обучение.
Освен това около 100 трудови медиатори ще убеждават младите хора да се регистрират в бюрата по труда, поясни още социалният министър.
Калфин допълни, че предстоящите промени в Кодекса на труда, които предвиждат възможност за еднодневни договори, ще подпомогнат около 100 хил. души. По думите му оживления на пазара на труда ще се постигне и с предстоящото до края на годината въвеждане на ваучери за услуги в дома, помощ за гледане на деца и други.