Адвокат припомни неприятни факти пред ВКС по делото за „Не”-та на Цветан Цветанов

цветан цветанов

Върховният касационен съд (ВКС) ще се произнесе по делото за длъжностно присвояване, заведено срещу Цветан Цветанов, в законовия срок от два месеца. Това стана ясно, след като върховните магистрати разгледаха делото на последна инстанция. Оказа се обаче, че този процес може да повтори съдбата на другото дело срещу бившия силов министър – за многократен отказ за прилагане на СРС-та, и да се забави с окончателно произнасяне.

Процесът е за присвояването на 50 000 лева в полза на бившия антимафиот от Велико Търново Орлин Тодоров. Според обвинението Цветанов е ощетил МВР с 50 хиляди лева, като ги е изплатил на Тодоров при излизането му от системата на Вътрешното ведомство. Делото във ВКС е образувано срещу бившия МВР шеф, депутат и председател на ПГ на ГЕРБ по протест на Софийска апелативна прокуратура срещу решение на Софийския апелативен съд, с което е потвърдена присъда на Софийския градски съд. С това решение Цветан Цветанов е признат за невиновен по обвинението за длъжностно присвояване. С протеста си апелативната прокуратура изразява несъгласието с оправдаването на подсъдимия. Именно заради това настоява въззивното решение на Софийския апелативен съд да бъде отменено, а делото – върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

ВКС е изключително натоварен, практика е да се произнася след двумесечния срок, обясни защитникът на Цветанов адвокат Менко Менков. По гледаното днес дело той изрази възмущение, че прокуратурата се е позовала на факт, който дори не е записан в обвинителния акт, а именно, че било ноторно известно, че Цветанов е бил в добри отношения с тогавашния шеф на ГДБОП Станимир Флоров, който от своя страна се явявал началник на антимафиота от Велико Търново Орлин Тодоров.

Установи се, че докато е траело дисциплинарното производство срещу Тодоров, Флоров е бил на работа не повече от две седмици поради лекуване на тежко заболяване. В този период за повече от половин година е нелепо да се твърди, че имало връзка между Тодоров и Флоров. Не могат да се твърдят неща, които не са записани в обвинителния акт, недоволен е Менков.

Запитан дали ВКС може да се произнесе чак след местните избори по делата срещу втория в ГЕРБ, юристът изтъкна, че в НПК не е посочен срок на избори, каквито и да са те. Той си обясни забавянето по произнасяне на окончателна присъда по делото за 6-те „НЕ-та" с това, че решението на върховните магистрати по него би било съдбоносно за много хора и трябвало да се мисли внимателно.

По думите на Менков, ако клиентът му бъде признат за виновен, това ще доведе до търсене на наказателна отговорност от всички предишни вътрешни министри, които са отказвали СРС-та, както и на всички прокурори, които по онова време не са им повдигнали обвинения за това. Въпреки досегашните две осъдителни присъди, няколко бивши министри обясниха, че са отказвали в пъти повече СРС-та от Цветанов, припомни адвокатът му.

Менков призна, че подзащитният му предпочита пълно оправдаване по този случай, но, дори и ВКС да върне делото на първа или втора инстанция за преразглеждане, законът щял да възтържествува.

Според защитата на бившия шеф на вътрешното ведомство и на двете предходни инстанции са били извършени нарушения, които са попречили на Цветанов да получи правото на справедлив процес. Един от магистратите е отказал да си направи отвод, а две от исканията за прилагане на СРС-та срещу Орлин Тодоров са били отправени към съда от прокурор, който не е бил наблюдаващ по случая. Тези неща не са взети предвид и от двете инстанции и това е нарушение, убеден е Менков.

Припомняме, решението на ВКС по това дело срещу Цветан Цветанов все още се чака. Очакваше се на 17 май ВКС да се произнесе дали Цветанов отива окончателно зад решетките за това, че шест пъти е отказал да разпише позволено от съдия разпореждане за прилагане на специални разузнавателни средства – отново срещу Орлин Тодоров.

На първите две инстанции Цветанов вече е с осъдителна присъда от 4 години. Едномесечният срок обаче, в който ВКС обикновено се произнася, е препоръчителен, а не задължителен, и финално решение още няма.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст