В рамките на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи“ в Люксембург вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова призова обсъжданите мерки за презаселване и релокация на мигранти да бъдат разглеждани като част от комплексна политика, насочена към трайни решения. Тя настоя да продължат целенасочените усилия за премахване на причините, които пораждат засиления миграционен натиск. Нужни са последователни действия за стабилизиране на държавите на произход и транзит, като следва да се обърне особено внимание на Сирия.
България е последователна в своята позиция и ще подкрепи механизмите за релокация и презаселване, при справедливо разпределение на дяловете, подчерта вицепремиерът. Тежестите трябва да се разпределят съобразно възможностите на държавите, като се отчитат икономическите условия и вече поетите отговорности да интегрират лицата с предоставен статут.
Обсъжданите процеси са динамични. Миграционният натиск трябва да се отчита. Страната ни е в специфично положение. За първите месеци на 2015 отбелязваме 4 пъти по висок натиск на българо – турската граница спрямо същия период на 2014 година – заяви вицепремиерът в хода на разговорите.
В рамките на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи“ министрите на вътрешните работи проведоха задълбочена дискусия по предложения от ЕК Европейски дневен ред по миграцията, включващ комплекс от мерки с краткосрочен, средносрочен и дългосрочен характер. Предложеният всеобхватен подход, основан на четири стълба, бе подкрепен от всички държави-членки. Единодушна е позицията, че солидарността между държавите-членки, като основен принцип на ЕС, трябва да намери израз в конкретни практически действия. Национални, изолирани решения няма да са работещи. Същевременно е необходимо да се намери правилният баланс между солидарност и отговорност. Трябва да продължи работата за повишаване нивото на сигурност на външните граници на ЕС, засилване противодействието на трафика на мигранти, ефективното прилагане на политиката на връщане на незаконните мигранти.
По основния дискусионен въпрос, как предложените схеми за релокация да бъдат приложени на практика, обсъжданията ще продължат. Ще се търси прагматично решение, без рискове и без създаване на притегателни фактори.
България подкрепи организирането на информационни кампании за разясняване на предприеманите мерки в европейското общество.