Включването на българските роми в трудовия пазар ще е едно от основните предизвикателства пред България през следващите няколко години. Това призна вицепремиерът Меглена Кунева по време на кръгла маса на Световната банка "Правна рамка за растеж и заетост в България". На дискусията ще бъдат обсъдени както стимулите за развиване на бизнес и създаване на работни места в България, така и пречките пред компаниите. Кръглата маса е част от двудневния Икономически форум за Югоизточна Европа, който се провежда днес и утре в хотел "Маринела" в София. Организатор на събитието е Българският икономически форум, а вестник "БАНКЕРЪ" е медиен партньор на събитието.
През 2020 година една четвърт от навлизащите в пазара на труда у нас ще са роми. Според Кунева бизнесът много добре знае какво означава това и какво предизвикателство ще бъде наемането на квалифицирана работна ръка. "Затова усилията трябва да бъдат насочени към интеграцията на ромската общност чрез образование, а не просто чрез даване на занаят", смята тя. "Нямаме друга алтернатива, призна Кунева и допълни, че процесът на интеграция върви с бавни темпове. Според нея най-важно е правилата и законите да важат за всички без изключения.
Като друг проблем на българската икономика вицепремиерът посочи застаряващото население и липсата на квалифициран персонал. Затова, според нея, трябва да се помисли как България може да привлече работна ръка отвън, но и да отглежда "наша, която да плаща данъци и да спомага за икономическия растеж. Тя посочи, че трябва да се създаде "синята карта" за висококвалифицирани специалисти от трети страни и стимули за привличане на българската диаспора, включително и от историческите български общности.
Кунева коментира и държавната политика по отношение на развитието на бизнеса и конкурентоспособността. По думите й не е работа на държавата да отваря нови заводи, а тя трябва да създава добри условия за развитие на бизнеса, който пък от своя страна да осигури нови работни места. "Затова трябва да работим за това как да повишим конкурентоспособността иначе ще отпаднем от състезанието на нациите", подчерта тя. Вицепремиерът изтъкна, че това може да се случи само с работещи институции, електронно управление и истинска борба с корупцията.
"В България не може да се каже, че има по-голям терен за корупция, отколкото в други държави. Проблемът не е в качеството на нашето ДНК, тъй като когато един българин е в Германия или Австрия, няма проблем – правилата се спазват, защото всеки знае какво следва, ако ги нарушава", коментира още Кунева.
По-късно днес заедно с икономическия министър Божидар Лукарски тя ще даде официален старт на Икономическия форум за Югоизточна Европа. В рамките на два дни ще се проведат десет кръгли маси и две събития за създаване на контакти за бизнеса.