Заплита се интригата около кандидатите за поста на управител на БНБ. Те станаха вече петима и хич не искат Искров да чакат. Реформаторската шизофрения стигна до там едновременно да се подкрепят двама кандидати – и своя – Бисер Манолов, и този на ГЕРБ – Димитър Радев. Виктор Йоцов е предложение на АБВ, с което хората на Първанов показаха, че няма да гласуват за първите двама. Григорий Вазов бе издигнат от Патриотичния фронт, който отново показва характер. Има и един независим кандидат – Камен Захариев, който не е подкрепен от никого и най-вероятно само ще прави калабалък.
Още е много рано за прогнози. Въпреки поредицата от срещи през последните дни четирите управляващи формации не се обединиха около една кандидатура за управител на Централната банка. Но наше проучване на нагласите в парламента показва едно: „Честито на печелившия Радев!“. Депутати, пожелали анонимност, коментираха, че по-голямата част от „реформите“ ще гласуват за Димитър Радев. Освен това напрежението вътре между партиите в блока се засили, защото от ДСБ настояваха по-скоро да има един претендент заедно с ГЕРБ, а от "Движение България на гражданите" искаха да си избутат свой човек в лицето на Бисер Манолов. В крайна сметка компромисният вариант включи и подкрепа за претендента на коалиционния им партньор.
За тази кандидатура ще се застане и страдалческото ДПС, отново като част от задкулисието, бившите на Бареков и част от БСП-депутатите, които така или иначе не издигнаха свой кандидат.
На и тези предварителни сметки могат да бъдат объркани, защото освен декларираната „привързаност“ много важна е и процедурата. А тя внася допълнителни неясноти относно прогнозата за изход от състезанието. Първо кандидатите ще бъдат изслушани в бюджетна комисия като всеки ще разполага с 20 минути, за да изтъкне предимствата си. След това в пленарната зала всяка кандидатура ще бъде гласувана отделно. Това значи, че всеки депутат би могъл да подкрепи повече от един номиниран – от двама до пет.
Новият управител на БНБ след тези, управлявали централната банка след 10 ноември 1989 г. – Иван Драгневски, Тодор Вълчев, Любомир Филипов, Светослав Гаврийски и Иван Искпров, трябва да е ясен до 10 юли. Това е точно три месеца преди да изтече мандата на сегашния управител.
Новият гуверньор ще тръгне на чисто. Парламентът прие ако новият управител на Централната банка бъде избран и старият подаде оставка преди да му изтече мандата, то новият ще изпълнява пълен мандат, а няма да довършва предишния. Така че дали ще имаме двама управители на БНБ – действащ и резервен, както е при космонавтите. Дали ще има такова време и колко ще трае то зависи само от „титуляра“ Иван Искров.
Кандидатите
Димитър Радев има над 20-годишна кариера в Министерството на финансите, като е бил заместник-министър на Димитър Костов (настоящ подуправител в БНБ), а също и на Муравей Радев от правителството на Иван Костов. Напуска министерството при избирането на Милен Велчев, след което поема пост в МВФ, на който оказва техническа помощ на държавите в криза при управлението на държавните финанси.
Бисер Манолов има магистърска степен по управление на инвестициите от Университета за национално и световно стопанство. От 1989 до 2012 г. работи в банковия сектор, като се занимава с управление на финансови активи. Работил е в банки 14 години.Той е един от основателите на Българската дилърска асоциация и неин председател през периода 1998 – 2002 г. От 2003 до 2011 г. в продължение на два мандата е избран да ръководи Фонда за гарантиране на влоговете в банките. От 2011 г. до момента е член на УС на фонда. Бил е член на Изпълнителния съвет на Международната асоциация на институциите за гарантиране на депозитите със седалище в Базел.
Григорий Вазов е сред основателите на Висшето училище по застраховане и финанси. Също така при представянето си той заяви, че е потомък на Иван Вазов. "Човек с безспорен авторитет, автор на редица книги и учебници. Известен и уважаван заради своите принципи и морал", описа го съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов.
Виктор Йоцов е работел в БНБ като изпълняващ длъжността главен икономист и ръководител на дирекция "Икономически анализи". Също така е доцент в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и е специалист по банкиране и моделиране на макроикономически процеси. Също така е бил и съветник на шеф на Международния валутен фонд.
Камен Захариев е напълно независим и никоя политическа партия не стои зад него, а самият той предпочита надпартийна номинация. Той е член на Комитета по управление на риска на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).