Подобряват качеството на въздуха със 120 млн. лв. по “Околна среда”

Само преди два месеца управниците ни с гордост се похвалиха

Общо 120 млн. лева по новата оперативна програма „Околна среда" ще бъдат насочени за подобряването на качеството на атмосферния въздух. Взети са и се предприемат редица мерки за по-добро качество на въздуха, съобщават от екоминистерството.

Европейската комисия взе решение срещу България да бъде заведено дело в Съда на Европейския съюз поради неспазване на европейските норми за качество на атмосферния въздух в периода 2007 – 2011 г. на цялата територия на страната. Проблеми с постигане на европейските норми за качество на въздуха имат общо 16 държави членки, но Европейската комисия взе решение за завеждане на дела срещу България и Белгия.

От екомонистерството информират, че още от стартирането на процедурата е налице трайна положителна тенденция за намаляване на броя превишения на средната денонощната норма за прах и на средната годишната концентрация на фини прахови частици в атмосферния въздух. Положителните промени са в резултат на усилия на всички нива, както и на изпълнение на мерки от общинските програми, за които e осигурено финансиране.

Отражение върху регистрираните по-ниски нива на замърсяване оказва и изпълнението на мерки в рамките на различни финансови инструменти, включително със средства от оперативните програми, финансирани от структурните и кохезионни фондове на ЕС. По ОП "Околна среда" за стария програмен период са реализирани мерки за подобряване качеството на чрез купуване на екологични превозни средства на градския транспорт в София, Бургас, Варна, Стара Загора и Плевен.

В новия програмен период на "Околна среда" е създадена ос за подобряване качеството на атмосферния въздух, чиято цел е подпомагане на общините при избора на адекватни мерки за справяне с проблемите с въздуха. 120 млн. лв. ще бъдат насочени към общините с нарушено качество на атмосферния въздух за мерки за намаляване на емисиите от битовото отопление и за намаляване на емисиите от превозните средства на обществения транспорт.

Освен това се правят промени в закона за чистотата на атмосферния въздух за допълнителни мерки от страна на общините за подобряване на качеството на въздуха и засилен контрол от страна на централната власт.

Процесите по подобряване на качеството на въздуха са бавни, изискват прилагането на различни мерки и не на последно място – част от тях са много скъпи, особено като се има предвид икономическото състояние на страната, се казва в съобщението. През зимния сезон се натрупват превишения на нормите за качество на въздуха през зимния сезон заради отоплението на домовете на твърдо гориво, което обаче е най-евтиният начин и е най-широко разпространено. Това е единственият начин за отопление, който може да си позволи голяма част от населението. По редица причини преминаването на друг вид отопление при местните условия е труден и бавен процес. Въпреки, че се полагат значителни усилия за подмяна на горивната база, резултатът ще бъде видим в по-дългосрочен план, се допълва в съобщението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст