Апетитът за риск угасва

Кирил Иванов,

инвестиционен консултант

 

Търговията на "БФБ-София" през изминалата седмица беше като цяло умерено песимистична. Борсовите индекси се движеха в завиден синхрон помежду си, но за съжаление твърдо на червена територия. Инвестиционната активност и производната й ликвидност бяха на обичайните за разгара на лятото относително ниски нива. Най-старият и представителен измерител – SOFIX, удари дъно в средата на седмицата около 479 пункта, но за радост на "биковете" до петък (19 юни) успя да навакса голяма част от загубеното.

Сред най-потъващите "сини чипове" за последните пет борсови сесии се наредиха "Монбат", Централна кооперативна банка и "Адванс терафонд" АДСИЦ. Монтанският производител на стартерни батерии загуби малко над 2% от капитализацията си до около 8.25 лв. за дял при относително вяла за позицията търговия. Книжата на Централна кооперативна банка (ЦКБ) също "олекнаха" сходна част от стойността си – малко под 2%, и се разменяха точно на ключовото, номинално ниво от 1  лв. за акция. И тук трудно можем да определим динамиката и ликвидността на размяната като впечатляващи. В контраст с останалите две дружества, "Адванс терафонд" се радваше на засилен интерес от страна на инвеститорите и търговията беше съсредоточена на нивата около 2.45-2.47 лв. за един брой. Ще припомня, че на 9 юни общото събрание на акционерите на дружеството, инвестиращо в земеделска земя, гласува за разпределянето на брутен дивидент за 2014 г. в размер на 0.30 лв. за дял. Тъй като в началото на другата седмица изтича срокът, в който акциите на компанията се търгуват с право на получаване на част от печалбата, е много вероятно да наблюдаваме съразмерна корекция в ценовите нива на търговия.

На отсрещния полюс сред т.нар. "сини чипове" едва няколко се разменяха на "светлозелена" територия и това бяха именно книжата на "Албена", "Химимпорт" и "Индустриален холдинг България". Акциите на черноморската перла бяха изкупени на нива малко над 51 лв. за дял, но при тези котировки на този етап нямаше голямо предлагане. Към края на предишната седмица от к.к. "Албена" съобщиха за новооткритото ваканционно селище "Бялата лагуна" край Каварна, което е съвместен проект на публичното дружество и туроператора "Томас Кук Скандинавия" и възлиза на обща стойност около 40 млн. лева. Очаква се още през това лято новият комплекс да посрещне 7000 туристи, а през следващото броят им да нарасне до 10 000 души.

Ръст от малко над 1% реализираха и книжата на "Химимпорт". Акциите на мегахолдинга за пореден път се приближиха до нивото от 1.60 лв. за дял. След множеството противоречиви, да не кажа негативни, информации за "Булгартабак холдинг", които само за година заличиха около половината от капитализация му, дойде ред и на нещо позитивно. Съветът на директорите на цигарения холдинг предлага изплащането на брутен дивидент от 4.2 лв. на акция, което ще стане за сметка на печалбата на дружеството за 2014 г., както и чрез разпределяне на част от фонд "Неразпределени печалби от минали години". Дали общото събрание ще подкрепи предложението на мениджърите ще разберем най-рано на 16 юли, когато се очаква да се проведе заседанието.  

Добри новини за месец май имаше и от "Еврохолд България". Застрахователният подхолдинг – "Евроинс Иншурънс Груп", отчита годишен ръст от 135.9% на премийния си приход до 29.7 млн. евро. Същевременно автомобилният подхолдинг от групата "Авто Юнион" регистрира 11.5% годишен ръст на продажбите до 271 автомобила при 243 сделки година по-рано. Въпреки благите вести книжата на "Еврохолд България" бяха солидно разпродадени и при обем от над 430 хил. дяла позицията приключи със седмична загуба от над 3% до около 0.80 лв. за дял.

                                       

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст