Атина се включи в “Турски поток” преди Турция

lafazanis

Русия и Гърция сключиха в петък (19 юни) междуправителствен меморандум за сътрудничество при строителството на продължението на газопровода "Турски поток". Това стана по време на провеждащия се в Санкт Петербург икономически форум, като подписи под документа поставиха руският министър на енергетиката Александър Новак и неговият гръцки колега Панайотис Лафазанис. Съгласно документа ще бъде създадена съвместна компания "Южноевропейски газопровод", в която по 50 на сто ще имат Атина и Москва. Руските интереси ще се представляват от "Инвестиционна компания Внешекономбанка ("ВЕБ Капитал").

По думите на Новак Москва ще окаже съдействие при финансирането на проекта, като отпусне авансово всички необходими средства за съвместното предприятие, което ще го реализира, а впоследствие потъналата в дългове Гърция ще върне тези пари. Панайотис Лафазанис добави, че "ВЕБ Капитал" ще предостави поетапно 2 млрд. евро за реализирането на начинанието.

"С подписването на меморандума потвърждаваме дългите месеци работа, която извършвахме, за да построим газопровода на територията на Гърция. Този газопровод ще играе стабилизираща роля в целия район. Реализацията на проекта не е насочена срещу никого, а напротив – обединява всички райони, през които ще премине", каза още Лафазанис.

Най-интересното е, че споразумението с Атина дойде само броени дни, след като министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдъз отказа да пристигне за преговори по "Турски поток" с шефа на "Газпром" Алексей Милер в рамките на същия икономически форум. Така и не станаха ясни причините за отмяната на разговорите и дали ще бъде насрочена  допълнителна дата за тях. Помощникът на руския президент Владимир Путин – Юрий Ушаков, потвърди новината, като обясни, че в Санкт Петербург не може да се очаква подписване на документи между Русия и Турция.

Междувременно "Газпром" обяви, че се е договорила със западноевропейските енергийни гиганти Shell, Е.ОN и OMV да реализира фаза 3 и 4 на "Северен поток". Очаква се те да осигурят допълнителен капацитет от 55 млрд, куб. м годишно, или приблизително толкова природен газ, колкото количествата, които руският монопол се опитва да достави на Европа, заобикаляйки Украйна.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст