В специална декларация, изпратена в петък (19 юни) до медиите, Асоциацията на индустриалния капитал, Българската стопанска камара, Българската търговско промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците заплашиха с крути мерки заради анонсираното увеличение на цената на тока за бизнеса от 1 юли.
"Ние, всички работодателски организации в България, единодушно и категорично заявяваме, че не желаем повече да плащаме за кражбите, разхищенията и некадърността в българската енергетика! Не приемаме увеличение на цените на електроенергията за предприятията! С непремерени действия страната се тласка към мащабни макроикономически проблеми в това число значителен спад в икономическата активност и рязко нарастване на безработицата дори в краткосрочен план. Разсъдете, как при наличието на свръхпроизводство в сектора – минимален товар в системата от 2 656MВт и инсталирани мощности от 12 723 MВт, продължава да се настоява за ръст на цените на електроенергията! Декларираме, че нашите протестни действия ще продължат с масово спиране на производства в продължение на 1 час с начало 26 юни!", се казва в документа.
Работодателите поставят на общественото внимание и редица важни въпрoси. Като например държавна помощ ли е наложеният модел за субсидиране на възобновяемите енергийни източници, високоефективните комбинирани производства и дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия, защо размерът на фиксираната и регулираната от КЕВР част от крайната цена на електроенергията у нас е сред най-високите в Европа, как са били подписани, съответно преподписани, дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия, при положение че добавката "невъзстановяеми разходи" скача с абсурдните 188.8 % (от 3.38 лв/МВтч на 9.76 лв/МВтч)? Сред другите важни питания е защо енергийният регулатор търси компенсиране на всички дефицити в НЕК в рамките на един регулаторен период, защо в една пазарна икономика неприсъща част от социалната политика се прехвърля на гърба на предприятията и продължава политиката на кръстосано субсидиране на битови абонати за сметка на стопанските потребители, след като при директното съпоставяне на ценовите нива във всички европейски страни индустрията плаща между 2.5 и 4 пъти по-ниски цени?
Четирите организации акцентират и върху това, че продължава очевидно некадърното управление на държавните дружества в енергийната сфера. Изтъква се, че те са ограбвани чрез неефективен, но високоплатен труд (средната месечна издръжка – заплата и осигуровки на едно лице, са над 3500 лв.), чрез злоупотреби при доставките на услуги, материали, дълготрайни материални активи, чрез незаинтересованост от оптимизация на производствените процеси. Според работодателите резервите само в това отношение са за над 250 млн. лв. годишно.
"Вместо ясни, аргументирани и законово обосновани отговори получаваме демонстративен отказ от диалог и нежелание за реализация на каквито и да е реформи в сектора. Настояваме да продължи задълбоченото аналитично обсъждане до края на годината и да се даде задоволителен отговор на поставените от нас въпроси, като според резултатите да се предприемат жизненоважни промени", пише в декларацията.
По този повод премиерът Бойко Борисов заяви, че ще се присъедини към протестите, тъй като и той е против увеличаването на тока. Министър-председателят добави, че в близките дни ще направи съвещание, на което ще постави задачи най-малкото да не се увеличава цената на тока.
"Не ги деля много бизнеса и потребителите. Разбрал съм се и с Патриотичния фронт, макар че нямам никакво право да се меся в работата на регулатора. Имам право обаче да се меся в работата на НЕК, БЕХ и ако трябва, дори да отидем до по-драстични промени в два-три текста на закона, ще настоявам да се направи. Мога само да помоля КЕВР да отложат вдигането на цената на тока, защото дотогава ще имаме някои решения, които ще повлияят", отбеляза Борисов.
още по темата – на стр.28