Четирима Искров не чакат
След като има-няма десетина пъти Иван Искров обяви, че ще подаде оставка като управител на БНБ, веднага след като стане ясно кой ще бъде неговият заместник, а обществото се чудеше на какво отгоре поставя и условия, сега краят на кариерата му на централен банкер вече наистина се вижда. В подкрепа на това твърдение е новината от Франкфурт, където според достоверен източник на "БАНКЕРЪ" управителят е споделил този факт пред гуверньорите на централните банки на държавите от ЕС. Всичко по темата ще прочетете в новия брой на в. "Банкеръ".
Геополитическия пъзел около КТБ
От сриването на Корпоративна търговска измина една година, но до момента все още няма отговор на въпроса: кой причини този крах? Версии колкото щеш. Логично една от най-разпространените е, че вината за случилото се в КТБ е на нейните собственици и на ръководството й, които с прилаганите години наред недобри банкови практики са поставили банката в невъзможност да посрещне задълженията си. Интересно обаче е колко още време ще трябва на прокуратурата, за да докаже тези обвинения и да вкара делото в съда. И пък ли да прекрати производството. Още година – две? Или повече? Истината е, че резултатите от това производство ще дадат единствения легитимен отговор на въпроса носят ли собствениците и шефовете на КТБ вина за умишлено причинени вреди на банката, които са предизвикали поставянето й под специален надзор и за фалита й. Без този съдебен отговор във въздуха продължават да висят много и важни въпроси. Отговорите ще намерите на страниците на новия брой на в. "Банкеръ"
Дни на подлост
Разтърсващото интервю на бившия надзорник в БНБ Цветан Гунев за всичко случило се преди година в Корпоративна търговска банка ще прочетете в новия брой на в. "Банкеръ".
Няма манджа за великия войник
Чиновническо безхаберие или друго нещо е напът да остави армията ни без храна! Досегашният договор за доставка на хранителни продукти за армията изтече на 14 юни, а нова обществена поръчка така и не беше обявена. Очевидно страстите около апетитната поръчка са силно разгорещени. Та чиновниците в Министерството на отбраната чак се объркват какви условия да поставят пред бъдещите участници в търга. Нека припомним – че ако стойността на поръчката е като предишната, все пак иде реч за близо 17 млн. лева.
Според всички изисквания на Закона за обществените поръчки, ако по някакви "непреодолими" причини държавната администрация не е могла да обяви официално търг за подновяването на даден контракт, тя е длъжна да предложи анекс към стария договор на предишния доставчик, който да действа до провеждането на новия търг. Само че военното ведомство не само че не е предложило да направи анекс към стария договор, а точно обратното. За сагата с храната на армията и зараждащия се скандал ще научите от страниците на новия брой на в. "Банкеръ".
Спасителен пояс за енергийния регулатор
Усилено пропагандираната независимост на енергийния регулатор, заради която нарочно бе променен Законът за енергетиката, а новият му състав избран с консенсус от парламента, "увисна" във въздуха още при първия по-сериозен въпрос. В опита си да спести драматично поскъпване на тока за бита непосредствено преди местните избори Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши да натовари бизнеса да плаща скъпо за таксата задължение към обществото. Което пък предизвика острата реакция на засегнатите индустриални потребители, а оттам и на премиера Бойкo Борисов. За да се излезе от конфузната ситуация, Министерството на енергетиката набързо наду един спасителен пояс за председателя на комисията Иван Иванов и колегите му, като пусна за обществено обсъждане проектонаредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници. Всичко за хаоса в ценообразуването на тока, ще намерите в новия брой на в. "Банкеръ".