ВАС отказа да блокира напускането на Петьо Петров

ВАС

Върховният административен съд е оставил без уважение искането на правосъдния министър да спре изпълнението на решението на Висшия съдебен съвет, с което бе уважена молбата на следователя Петьо Петров за напускане на системата, пише "Правен свят".

"Решението на ВСС е изпълнено незабавно на същата дата – 29.04.2015 г. А щом като решението на Висшия съдебен съвет е изпълнено и освободеният с него от длъжност Петьо Велков Петров вече е извън съдебната система няма какво да бъде спряно. Оспореното от министъра на правосъдието решение на Висшия съдебен съвет има конститутивен ефект спрямо страните в правоотношението (Висш съдебен съвет и подалия оставка магистрат), а направената служебна справка показва, че породените от това решение правни последици са осъществени и фактически", мотивира се ВАС.

През март Петров подаде молба за напускане, но тогава съветът не събра необходимия брой гласове, за да бъде освободен. Междувременно беше изготвено предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу Петров заради делото "Цонев, Сантиров, Попов". През февруари Върховният касационен съд окончателно оправда бившия военен министър Николай Цонев, съдия Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов. Върховните съдии приеха, че това дело е емблематичен пример за провокация към подкуп, осъществена от основния свидетел на прокуратурата – следователя Петьо Петров.

ВСС обаче отказа да образува дисциплинарка с мотив, че била изтекла абсолютната давност. Кадровиците я изчисляват от първите медийни публикации за случая през 2010 г., а не от окончателното произнасяне на съда. Правосъдният министър обжалва отказа на съвета. Независимо че имаше висящо административно производство, на 29 април ВСС уважи молбата на Петьо Петров да напусне системата.

Правосъдният министър обжалва решението на съвета пред ВАС, защото смята, че е взето въпреки наличието на преюдициален спор като законова пречка за освобождаване от длъжност. "Приемането на обжалваното решение без разрешаване на спора по преюдициалното правоотношение би довело до постановяване на отменяем акт по реда на възобновяване на административното производство (чл.99 от АПК)", изтъква Христо Иванов в жалбата до ВАС. Допълва, че освобождаването на Петров прави невъзможно осъществяването на дисциплинарно производство по предложението на министъра, което обосновава и правния интерес от жалбата.

Делото е насрочено за 29 септември във ВАС.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст