"Както казват so much за професионализма на бившия председател на КФН, бивш министър на финансите от БСП и настоящ депутат от ДПС Петър Чобанов. Честито!" Това написа Виктор Папазов на фейсбук страницата си.
Повод за радостта му е решение на Софийския градски съд, който уважи иска на Папазов, акционер с 3979 акции в "БФБ-София", за отмяна на решенията на общото събрание на дружеството от 14 януари миналата година за промени в съвета на директорите му. Тогава рокадите бяха предложени от министър Петър Чобанов, тъй като държавата чрез финансовото министерство е най-голям акционер в борсовия оператор с дял от 50.05% от капитала.
Нормално е, когато едни хора не са си свършили работата да бъдат сменени, заяви Виктор Папазов през януари 2014-а в интервю за в.Банкеръ. "Още по-нормално е, когато дадено дружество, в случая БФБ, има нов принципал (в случая министъра на финансите Петър Чобанов) той да назначи нови мениджъри на държавните дружества."
Решението на СГС от 12 юни не може да има никаква обратна сила. Но, както видяхме, след общото събрание тогава и съдът отказа да впише гласуваните само от представител на държавата промени в съвета на директорите от общото събрание на 14 януари миналата година. "А това допълнително потвърждава правотата ми и нарушението на закона, каза Виктор Пазпазов за в.Банкеръ. Декларираната цел на Министерство на финансите беше, че кадровата промяната се налага, за да се улесни / ускори приватизацията на борсата. Нищо подобно всъщност не се случи. Тя все още си е държавна…
Решението тогава вся смут в душите на различни инвеститори, акционери и спекуланти на фондовата борса. По-тревожно е обаче какви сигнали даваме към чуждестранните инвеститори с нарушаването на законите и разпоредбите на Комисията за финансов надзор. Драмата около провеждането на общото събрание – два пъти с решения на регулатора бяха отменяни точките от дневния ред – за предсрочно прекратяване мандата на трима директори и избор на трима нови, постави много въпроси. Напук държавата все пак свърши това, което си беше наумила. Тримата директори на "БФБ-София" – Асен Ягодин, Васил Големански и Георги Български, бяха освободени.
Случилото се повдигна много въпроси. Защо, например, се стигна до ситуация, в която Комисията за финансов надзор да налага принудителна административна мярка на събрание, свикано по искане на Министерство на финансите и да забранява гласуване по точката смяна на състава на съвета на директорите? Странна и необяснима е липсата на диалог между държавните институции и неспазването на законите именно от Министерство на финансите.
В случая с министъра на финансите в правителството на Пламен Орешарски промяната стана с грубо нарушение на закона. А този човек е бил и председател на Комисията за финансов надзор, което означава, че трябва да познава закона и да го прилага стриктно. Първата мисъл в този случай е, че е некомпетентен. Ако не е така, това означава, че е трябвало да назначи определени хора в борда.
Странни са след това и метаморфозите на Петър Чобанов. Година и половина преди изборите миналата година той бе сред представителите на гражданската квота в листите на БСП, като в Пловдив беше втори след Стефан Данаилов. След това експертът, който е университетски асистент на Пламен Орешарски, стана финансов министър в политико-експертното правителство на БСП и ДПС. След това пък изненадващо попадна в т.нар. гражданска квота в листата на политическата сила, която "подложи динена кора" на кабинета "Орешарски".