"Предложенията за реформата са пагубни за българската съдебна власт. Много хора не си дават сметка, че протестът е приключил и играят ролята на морална полиция". Това каза по БНТ служебният министър-председател Георги Близнашки относно предложенията на правосъдния министър Христо Иванов за реформа в сферата и критиките на "Протестна мрежа" срещу професора.
"Георги Близнашки не е ченге, не е доносник, не е крадец. Голямата политика се прави от хора с дълги биографии – аз имам такава и от гледна точка на нещата, които съм направил, съм извън всякакво подозрение", обясни Близнашки, който коментира как Движението за права и свободи (ДПС) го припозна като експерт от неговата квота във Временната комисия за измяна на конституцията към Народното събрание.
"Това не е катарзис. В крайна сметка всяка политическа партия търси експерти, които да я подкрепят, когато се вземат такива кардинални решения", отбеляза Близнашки. Според него става дума за компромис. Той подчерта, че от ДПС не са му поставяли никакви политически условия. И допълни, че не бил съгласен с всички политики на партията, но пък и не можело да се слага знак за равенство между ДПС и депутата от формацията Делян Пеевски.
"Тук залогът е огромен – става дума за промени в Конституцията. Нямам претенции да бъда потърсен, от която и да е политическа партия, за да работя в тази област", каза Близнашки. Той обясни, че е бил потърсен от "колега юрист" – депутата от ДПС Четин Казак.
"Аз съм последователен в своето поведение. Приемам този компромис да работя в комисията от името на ДПС в името на същите висши ценности, заради които излязох на улицата. Ако конституцията бъде поругана, последиците ще бъдат много тежки. Съдебната реформа тръгна без въобще да се консултират с мен – нито от Президентството, нито от Народното събрание. Ако ме бяха потърсили, щях да им кажа какво може да се направи и какво не може да се прави в никакъв случай", допълни бившият служебен премиер.
"И ГЕРБ да ме бяха потърсили, щях да се съглася", категоричен бе той. Според него това било една нормална практика – всяка политическа партия търси експерти, които да я подкрепят в такава ситуация.