Премиерът Бойко Борисов за пореден път се похвали със събраните над 1.1 млрд лв. повече в сравнение със същия период на миналата година приходи от началото на годината до средата на юни месец. Това стана на кръгла маса „За икономика на светло", организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
"Ако ги докараме в тази стая, не можем да ги съберем като пара", описа физически успеха министър-председателят.
Според него през миналата година въпросните 1.1 млрд. лв. са отишли в контрабандистите. Премиерът се похвали и с това, че вече МВР, НАП и Агенция Митници работят заедно в една стаичка за целта в хазната да има повече приходи.
"Накрая ще изгорят и известни хора в обществото. Във всяка хваната досега група има един митничар и един данъчен. В тази работа са разговорливи хората, разказват си, обилно си разказват. И тогава БОП-ът отиват – "добър ден", и започват да се извиняват", обясни премиерът Борисов.
"Има 10,8% номинално увеличение на приходите към 18 юни спрямо същия период на миналата година. Това е 1,109 млрд. лева повече приход за бюджета", посочи от своя страна финансовият министър Владислав Горанов.
Номиналното увеличене на приходите от осигурителни вноски за същия период е 12,2% (119 млн. лв.), като най-висок е ръстът при здравното осигуряване – 13,5%, добави той. За първите пет месеца на тази година балансът е подбрен с над 2 млрд. лв., като тенденцията се запазва въпреки голямата съпротива, заяви още Горанов.
Той каза още, че България ще се включи в борбата за намаляването на загуби от ДДС в ЕС чрез въвеждане механизъм за обратно начисляване на доставките, които са на стойност над 10 хиляди евро. По думите на Горанов в момента загубите от ДДС в ЕС са 140 милиарда годишно и с въвеждането на този механизъм страната ни ще допринася за намаляването им.
Има няколко нюанса, които пропускаме, когато коментираме сивата икономика е пряката връзка между нея и друг цял агрегат от проблеми, с които би следвало да се борим, моментира по време на форума вицепремиерът Томислав Дончев.
Той обясни, че няма как да има сива икономика, ако няма данъчни престъпления, корупция, злоупотреби с обществени поръчки и допълни, че върху тези връзки трябва да се разсъждава повече.
Намаляване на сивия сектор със 7 процентни пункта до 2020 г. е целта, която си поставят в Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ)
Това би довело до 2 млрд. лева повече приходи ежегодно, каза председателят на асоциацията Васил Велев. По думите му от 2010 г. досега сивият сектор е намaлял от 35 на 30% и това дава основание да се смята, че целта е изпълнима. По думите му сивият сектор ощетява фиска, създава нелоялна конкуренция, дава по-лоша социална защита и по-лоши условия на труд.
"Борбата със сивата икономика не може да приключи бързо, тя всъщност не приключва никога. Тя съществува и в такива страни като старите членки на ЕС, но в България размерът ѝ е все още неприемливо висок", добави Велев.
Той заяви, че за справяне с проблема трябва да се полагат системни усилия от страна на държавата, бизнеса, синдикатите, работодателите, медиите и цялото общество.