Няма да подавам оставка и не се притеснявам от предстоящите проверки на Агенцията за държавна финансова инспекция, НАП и Сметната палата, обяви генералният директор на Българско национално радио Радослав Янкулов в ефира на БТВ. Той вече е отправил покана към протестиращите и непротестиращите си колеги на разговор на кръгла маса.
"В БНР няма криза, можем да го наречем сага, проблем, но не и криза. За проблемите в радиото не е добре да се говори извън радиото, защото са ведомствен въпрос", категоричен е Янкулов. По негови думи над 700 души са съгласни с мярката за рестрикции в бюджета, а недоволните са едва петнайсетина.
Генералният директор на радиото обясни, че средната заплата на служителите в БНР е малко над 900 лева. По тази причина след като бюджетът на радиото е бил намален с 10% (2.4 млн. лева), Янкулов е предпочел да намали хонорарите, вместо да съкрати над 200 души. Според него въпросните пари ще бъдат възстановени след време.
Припомняме, че вече повече от месец продължават протестите с искане на оставката на Янкулов. Поводът за начало на негодуванието бе даден, след като бяха орязани хонорарите на някои от заетите в радиото. Според протестиращите пред оградата на БНР, медията се управлява непрофесионално и непрозрачно. Непрозрачно и под политически натиск е и разпределението на пари, казват те и настояват за оставката на Янкулов.
В добавка на ситуацията дойде и решението на Съветът за електронни медии в края на месец май. От съвета обявиха, че нямат правомощия за решаване на кризата в националното радио и призоват ръководството да се справи само. Председателят на СЕМ Георги Лозанов дори даде срок от един месец на ръководството на БНР да излезе с решение на проблема и заплаши, че ако това не стане, ще подаде оставка. Членът на СЕМ Мария Стоянова пък призова ръководството на БНР да се оттегли.