Предупреждавам Здравната каса – седнете и си направете сметките, заплаши министър-председателят Бойко Борисов по повод бюджета на НЗОК и новата здравна реформа. Той взе участие в конференция "Здравната реформа: бизнес диагноза". В нея бяха обсъдени болничната помощ, електронното здравеопазване и лекарствената политика. Отношение и актуална информация, относно системата взеха, финансовият министър Владислав Горанов и здравният министър Петър Москов.
"Минахте 4 млрд. и все не ви стига, а народа като го питаш – не му харесва. Разбирам те като минат по Тракия и казват "Вижда се", "удобно ми е". На вас наливаме по 10 "Тракии" отгоре и все не стига, все си правите крива сметка", с тези думи министър-председателят Борисов се обърна към представителите на Националната здравно-осигурителна каса. Той допълни, че според информация от Горанов и Москов, 4 млрд. лева влизат в здравната система, но близо 50% от тях се доплащат от хората, което означава, че се наливат 8 млрд. лева. "Още 8 млрд. лева бих дал ако тук днес хората казват, че се лекуват по-добре, като влязат – излизат здрави, недоплащат… Здравето няма цена. Ще отрежем магистрали или каквото искате, но здравето няма цена", категоричен е Борисов.
"Разбирам от Здравната каса да сте си самички и каквото имате от вноските да си го харчите. Въобще не искам да има представител на държавата там. Бъдете си самостоятелни, но вие идвате накрая и сервирате фактурата да платим", възнегодува министър.председателя. Той допълни, че от година на година плащаме все повече и повече, а хората пак са недоволни. Министър-председателят дори цитира Румен Овчаров, че популизмът е като алкохола: "Когато е в малки количества и Москов го препоръчва за лечение. В големи дози популизмът води до тежък махмурлук и накрая е възможна и смърт на алкохолиците".
"Като финансов министър искам да алармирам, че случващото се в здравната система е в състояние на свободно падане. Това неминуемо ще се прояви следващите няколко месеца, ако много бързо не се вземат някакви мерки", предупреди на свой ред министърът на финансите Владислав Горанов. Той бе категоричен, че сметката не излиза: "Върви дебат в Надзорния съвет на НЗОК, който очертава недостиг от порядъка на около 200 млн. лева и за 2015-а, независимо от големите нива на разходи, които се генерират година спрямо година". Той предупреди, че има голям риск внесените здравни осигуровки, да не достигнат за покриване на потребностите.
"Оказва се, че цялото допълнително изземване през бюджета е съпоставимо с увеличението на консолидираните разходи за здравеопазване. Няма общество, което да извържи на подобен фискален натиск", категоричен е Горанов. Той изложи аргументите, че през 2009 година са направени 2.6 млрд. лева за разходи за здравеопазване, а 2014-а са близо 4 млрд. лева. "Подобен ръст от 30-40% не наблюдаваме нито в инфлацията, нито в БВП. Това ще предизвика натиск върху другите сектори", добави още финансовият министър.
"Популизмът надделява в много аспекти и мерките вървят с много бавни темпове. Българското общество плаща относително високи разходи за почти същото качество здравеопазване", обобщи Горанов и допълни, че от 2009-а рязко се увеличават на разходите за здравеопазване спрямо общото икономическо развитие на държавата и номиналното нарастване на БВП. Той апелира усилията на здравния министър Москов за промяна да бъдат подкрепени.
"Прекият ефект от водените реимбурсна и лекарствена политики до този момент са, че 25% от цената се поемат от касата, а 75% от пациента. Това не е политика, а нагаждане на бюджета, който правителството и гражданите с вноските си дават, през бизнес-плана на фармацевтичната индустрия. Този подход не отчита, че хора могат да загубят живота си", коментира министър Москов. Той е категоричен, че сегашната реимбурсна политика води до високи лични разходи за пациентите, които ограничават достъпа до медикаменти. Тя не е ориентирана към здравните цели и не прави разлика между спешността за лечение на пациентите.
"Стремим се към ефективност не към икономии, не към спестявания", така Москов обобщи цялостният вид на здравната реформа. В този ред на мисли той е категоричен, че според новата система Здравната каса няма да сключва договор с една болница, която може да осигури само един епизод от лечението.
"Пациентът трябва да се постави в центъра на грижите и да се осигури завършен комплексен цикъл от медицински и съпътстващи услуги. Услугите на болниците трябва да се преструктурират спрямо потребностите на пациента. Обвързваме финансирането с качеството и резултата от грижите, а не с количеството им, както е в момента", така Москов разясни някои от предвижданите промени.
Здравният министър даде за пример някои от негативните факти в българската здравна система. Така например по негови думи имаме повече болници и легла от средните за европейския съюз, които са неравномерно разпределени на територията на страната. Любопитното е, че 338 е общият брой болници в България. Към това може да се добави и фактът, че хоспитализациите непрекъснато нарастват, като в периода 2000-2010 година броят им на глава от населението е скочил с 65%. През 2013-а един на всеки четири българи е бил хоспитализиран. В добавка на това според данни на Москов, над 20% от болничните дейности могат да се осъществяват в амбулаторни условия.
Москов е обнадежден, че с формирането на индивидуален пакет за доболнична помощ, пък ще се сложи и край на практиката от типа да се плащат осигуровки 5 години, след което да се наложи посещение на лекарски кабинет и да се окаже че няма направления. "Това е прекият начин да ме откажете да плащам здравни осигуровки", категоричен е Москов.
"Целите трябва да бъдат постигнати, защото до сега са били клише, изричани в пространството. Всички заедно трябва да направим тези промени", каза в заключение здравният министър.