Парламентарната комисия за наблюдение на дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ прие на първо четене внесените промени в преходните и заключителните разпоредби на
Закона за енергетиката, с които се дава възможност ценовият и регулаторен период за електро- и топлоенергетиката да бъде отложен с един месец.
Валентин Николов от ГЕРБ – партията, вносител на законопроекта, заяви, че с промените се дава възможност на КЕВР през това време да обсъди нови аспекти в ценообразуването. Николов каза,
че през юли се очаква да бъде окончателно одобрена наредбата за облекчение на индустриалните предприятия при плащане на добавката за зелена енергия и да бъде разширен обхватът й.
Очакваме и АДФИ да обяви резултати от проверките във ВЕИ-сектора, така че да могат да бъдат предприети още мерки, посочи Николов.
Искрен Веселинов от Патриотичния фронт – председател на комисията за наблюдение на КЕВР, уточни, че предложенията за промени се правят еднократно само за този ценови период.
Предложението на Патриотичния фронт бе ценовият период да се отложи не с един, а с три месеца, но то не беше подкрепено и гласувано, обясни Веселинов. Мотивите за предложението цените да бъдат отложени с три месеца са на правителството да бъдат възложени още по-амбициозни задачи, за да не се стигне до повишаване на цената на електроенергията, заяви Веселинов.
В същото време всеки месец в настоящото положение на цените води до натрупване на нов дефицит
в НЕК, посочи той. Преди второто четене на промените може да бъдат направени редакционни промени – тоест да бъде внесено предложението за тримесечно отлагане на цените, коментира Веселинов.
Депутатът добави, че според Патриотичния фронт има злоупотреби в енергетиката и затова хората не желаят да плащат дори и минимално увеличение на цената на тока.
В отговор на въпрос дали тримесечно отлагане на ценовия период няма да забави стартирането на енергийната борса, Веселинов каза, че според него няма пречка енергийната борса да започне да
работи и при сегашните условия. Подкрепяме по принцип подхода преди отварянето на пазара да се изравнят цените на регулирания и на свободния пазар, въпросът е обаче доколко можем преди това
да намалим добавката "задължение към обществото", която ще компенсира цената на енергията, изкупувана по дългосрочни договори, посочи депутатът.
При днешното гласуване е имало трима въздържали се, останалите членове на комисията са подкрепили предложението. Таско Ерменков от БСП каза, че предлаганите промени са кризисен пиар на правителството, и то при условие че не си е свършило работата. И приемането на наредбата е работа на правителството, и на финансовата инспекция е на подчинение на МС, а не на парламента, кореспонденцията с ЕК също се води от МС и е абсурдно да приключи в рамките на месец, коментира Ерменков.
Колегата му Красимир Янков от БСП заяви, че няма никаква необходимост от приемане на тези промени, защото и сега КЕВР е в правото си да променя ценовия модел на всеки три месеца. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров коментира пред журналисти, че предложената от него в предишния парламент такса 20 процента върху ВЕИ-централите, която впоследствие бе отменена от Конституционния съд, е щяла да даде именно ресурса, който сега не достига в НЕК.
Причината за всичко това са заканите на индустриалци, че ще протестират, ако цената на тока за тях се вдигне драстично. Според предложения план на енергийния регулатор цената на електроенергията за предприятията е да се повиши с около 20 на сто.
Дебатът по темата беше съпроводен с моногократни констатации, че регулаторът е независим и на него не може да се влияе политически.