„Актуалността на темата за борбата с трафика на хора е безспорна. Днешната международна конференция е принос към системното обсъждане в широк обществен формат на политиките, стратегиите и практиките за противодействие на този вид престъпност – една от най-грубите форми на потъпкване на човешките права”. Това заяви заместник-министърът на вътрешните работи Цвятко Георгиев на откриването на международна конференция на тема „Взаимодействието между механизмите за закрила на жертвите на трафик и предоставянето на убежище”. Форумът е организиран съвместно от Националната комисия за борба с трафик на хора /НКБТХ/, Съвета на Европа, Върховния комисариат за бежанците на ООН и фондация „Ханс Зайдел”.
Заместник вътрешният министър, който е член на НКБТХ, бе категоричен, че българските правоприлагащи органи отчитат значимостта на проблема и работят системно и последователно за разкриването и доказване на този вид престъпна дейност. По думите му темата на конференцията е изключително актуална и за първи път се поставя чрез разглеждане на взаимодействието между двата механизма.
Пред участниците във форума заместник-министър Георгиев направи кратко изложение през призмата на това как във вътрешното ведомство се разглежда и действа по този проблем.
В МВР са обособени специализирани структури по предотвратяване, пресичане и разкриване престъпленията на организирани престъпни групи, занимаващи се с трафик на хора и изпирането на пари, придобити от тази дейност. Съществена роля за успешното разследване имат и паралелните финансови разследвания за определяне на количеството генериран капитал от трафик на хора, както и конфискацията на придобитото по този престъпен начин имущество. „Поради трансграничния характер на престъплението, МВР активно работи за задълбочаване и разширяване на международното сътрудничество за противодействие трафика на хора. По силата на сключени споразумения за полицейско сътрудничество е подобрен обменът на информация, извършват се паралелни разследвания, създават се съвместни екипи и се провеждат съвместни операции с цел пресичане дейността на организирани престъпни групи, осъществяващи трафик на хора”, посочи още заместник-министър Георгиев и допълни, че през последните години България, като външна граница на ЕС, е изправена пред сериозен натиск от смесени миграционни потоци – лица, отговарящи на критериите за получаване на международна закрила, и икономически имигранти.
Тенденцията е България да се трансформира от транзитна държава към страна, привличаща имиграция, изисква предприемане на широк спектър от мерки за овладяване на възможен имиграционен натиск. Една значителна стъпка в тази посока е повишената сетивност на граничния контрол и охраната на държавната граница, за което се влагат значителни финансови, човешки и технически ресурси. Важен елемент от цялостната дейност представлява и осъществяването на ефективен контрол върху пребиваването на чужденци във вътрешността на страната. От началото на 2015 г. са проведени 65 специализирани полицейски операции за установяване и задържане на незаконно пребиваващи в страната чужденци, а на 1 април т.г. бе реализирана и национална специализирана операция.
По отношение на дейностите по превенция заместник вътрешният министър разясни правните механизми за защита, прилагани спрямо всички жертви на трафик на хора, независимо от тяхното гражданство и формите на експлоатация, на която са били подложени – национален механизъм за насочване и подпомагане на жертвите на трафик на хора и координационен механизъм за рефериране и обгрижване на непрудружени лица. Важен аспект в успешната работа представляват координацията и доброто сътрудничество между полицейските органи, прокуратурата, НКБТХ, данъчните служби и други институции и неправителствени организации, работещи в областта на закрилата и подпомагането на жертвите.
Приветствия към делегатите в международната конференция отправиха Камелия Димитрова – секретар на НКБТХ, Джанлука Еспозито – ръководител на Отдела за равенство и човешко достойнство на Съвета на Европа, Роланд Франсоа Вейл – представител на ВКБООН за България и Богдан Мирчев от фондация „Ханс Зайдел”. Писмено обръщение изпрати и Мария Габриел – член на Европейския парламент. Всички те се обединиха около становището, че форумът представлява първа важна стъпка към разглеждането на две уязвими групи мигранти през общата призма – предоставяне на закрила. Значимостта му се определя и от една от основните залегнали цели – възможностите за по-добра идентификация на жертвите на трафик и на търсещите убежище с фокус върху непридружените деца.