В началото на годината българската енергетика се намираше в изключително тежка криза. 2015 г. е последната, в която има шанс да бъдат осъществени съществени реформи в сектора, да се стабилизира финансовото му състояние и населението да се обслужва с прогнозируеми количества и цени на електроенергията. Това коментира от трибуната в парламента председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Той е в Народното събрание, за да бъде изслушан относно използвания модел от регулатора при формирането на цената на тока. Иванов припомни, че изготвеният доклад на КЕВР с обем над 800 страници е продукт на експерти на регулатора.
"Нямаше и не допускам никакво външно вмешателство, още по-малко политическо и гарантирам, че това ще е така, докато този състав на Комисията фигурира", отбеляза Иванов. Той допълни, че всякакъв опит за намеса в дейността на регуалтора е контрапродуктивно както за него, така и за тези, които го извършват.
Иванов припомни изключително тежкото финансово състояние на Националната електрическа компания (НЕК). За миналата 2014 г. тя била с дефицит от над 600 млн. лева.
Председателят на регулатора напомни за харчовете в енергетиката – 3.3 млрд. лв. за нереализирания проект "АЕЦ Белене", милиардният "Цанков камък" и други задължения на държавната компания на стойност над 3 млрд. лева. Дотук под ръководството на Иванов КЕВР успяла да спести 150 млн. лв., отделно регулаторът очаква постъпления в НЕК на стойност най-малко 50 млн. евро от продажбата на въглеродни емисии.
По думите му при разумно управление тази година НЕК може да излезе на печалба от няколко милиона лева.
Иванов посочи още, че заявеното намерение на правителството да направи промени в сектора е основание за сериозен дебат и КЕВР ще обсъди в края на седмицата дали ще има отлагане на решението за цената на тока от 1 юли.