Литва ще премахне всички паметници от съветската ера, останали в столицата Вилнюс, съобщи АП. Говорител на общината на Вилнюс каза, че премахването на паметниците, останали от съветско време, ще отнеме няколко седмици.
Литва започна да демонтира стотици съветски символи след като обяви независимост от Москва през 1990 г., но във Вилнюс все още има паметници от съветската епоха.
Четирите оставащи статуи на войници от Червената армия, на работници, студенти и селяни на историческия Зелен мост на река Нерис са били издигнати през 1952 година.
Кметът на Вилнюс Ремиджиюс Симасиюс обеща по-рано тази година статуите да бъдат премахнати, въпреки че някои политици и историци изразиха несъгласие поради исторически причини, добавя АП. Покрай кризата в Украйна в страната бяха подновени призивите да се заличат символите на съветската окупация, припомня агенцията.