"Протестна мрежа" пуска онлайн платформа за граждански контрол "Питай депутат". По този начин всеки може да види каква позиция е решил да заеме депутатът от неговия избирателен район. Важно е да се отбележи, че платформата за граждански контрол влиза в употреба броени дни преди Народното събрание да гласува проектът за промени в конституцията.
"Разчитаме, че чрез платформата "Питай депутат" българските граждани ще започнат по-активно да комуникират с народните избраници и да следят кой как си върши работата. Така ще разбираме и кой от депутатите реално се интересува от гражданите и тяхното мнение или гледа на тях просто като избиратели за следващия парламентарен вот", казва един от създателите на сайта Георги Илиев.
Във връзка с възможността за наблюдение на позициите на народните представители, ето каква легенда дават създателите на сайта за "дешифроване" на отговорите от депутат. Отбелязването е следното: "За" – запълваме кръгчето с цвета на очертанието, "против" – запълваме кръгчето с розово, "въздържал се/не ми пука за избирателите" – кръгчето остава празно".
Освен това платформата дава възможност всеки с достъп до интернет да зададе въпрос на някой от 240-те депутати. Съответно питащият да получи отговор за позицията му по дадена тема, като в случая се отнася до конституционните поправки. Единственото, което трябва да се направи, за да бъде изпратено запитване е да се кликне върху полето с името на конкретен депутат. След това се дава личен имейл за връзка и име. Последва генериране на автоматично писмо.
От друга страна, народните представители ще виждат реално кой им задава въпроса и ще могат да отговарят по електронен път. В случая е важно да се отбележи, че освен чрез електронната комуникация, позициите на депутатите по конкретните въпроси, ще бъдат отразявани и от публичните им изказвания пред медиите.
"Ние ще пазим данните от това, което депутатите са обещали на гражданите чрез платформата, и те ще могат лесно да бъдат сравнявани с резултатите от гласуванията в пленарната зала", споделят създателите на платформата. По този начин "черно на бяло" ще е видимо както обещаното, така и изпълненото.
Друга любопитна подробност е, че "Питай депутат" има и разяснителни функции. Те се състоят в даването на информация, предистория и кратки анализи по различни проблеми.
В заключение можем да кажем, че замисълът на платформата е за създаване на прозрачност и директна обратна връзка. До колко обаче те ще се реализират на практика, предстои да разберем.