ГЕРБ, ДПС и РБ не се споразумяха за конституционните промени

Бойко Борисов и Лютви Местан и Радан Кънев

След близо два часа преговори ГЕРБ, ДПС и Реформаторският блок не успяха да постигнат консенсус по предлаганите конституционните промени.

Пред журналисти в парламента премиерът Бойко Борисов съобщи, че има само два варианта за излизане от сегашната ситуация.

Първият е да се приеме предложението на ДПС за изтегляне на предложения от Реформаторския блок законопроект и да се внесе нов със 180 подписа, който да бъде приет максимално бързо до 15 септември. Другият вариант е да се търси съгласие по вече внесените промени, като процедурата по гласуването се забави до края на годината със събиране на 160 гласа.

"Провалът на конституционната реформа би означавало и провал на съдебната реформа и ако това се случи, най-много ще загуби държавата, защото в предстоящия през октомври доклад на Брюксел за Шенген Румъния ще излезе доста пред  България", категоричен е премиерът. Той обясни, че лично за него най-добре е сегашният проект да бъде гласуван и ако е възможно, да събере поне 160 гласа "за". Затова управляващите щели да разчитат на подкрепата на депутатите от БСП и "Български демократичен център", с които щели да разговарят утре.

Срещата на Борисов започна първо с депутати от ДПС. Лидерът на движението Лютви Местан е обещал, че всичките 36 депутати от ДПС ще се подпишат под новият проект за промени в основния закон, ако настоящият бъде оттеглен. По негови разчети, ако това се случи, народните представители ще се съберат на извънредно заседание към края на август и ще приемат на първо четене поправките, а на второ през септември. Той подчерта, че ако сегашният проект все пак не бъде изтеглен и успее да събере 160 гласа, то той ще трябва да "отлежава" известно време и промените ще бъдат гласувани на второ четене чак в края на годината.

Към разговора се присъедини и съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев. След срещата той обясни, че по същество предложението на ДПС е конструктивно, но в същото време е неприемливо за реформаторите, които са съвносители на настоящия проект.

"Разговор за нов конституционен проект може да бъде воден при наличието на 180 вносители, а нивото на доверието в настоящия парламент не е такова, че да предостави събирането на толкова гласове, и не отстъпва на настоящия проект, който ще се гласува в петък. В разговора ни имаше поредица принципи разминавания, свързани с правните последици", обяви Кънев.

Борисов пък призна, че е трудно да се постигне консенсус в един толкова многообразен парламент.  Вчера за оттегляне на сегашните предложения настоя и лидерът на АБВ Георги Първанов. По време на среща двамата се разбраха, че в четвъртък парламентът ще обсъди документ, който да гарантира, че в пленарната зала ще се обсъждат само текстовете, по които има консенсус.

За да бъдат одобрени конституционните промени, със "за" трябва да гласуват 180 от депутатите. Ако обаче управляващите не успеят да съберат тази подкрепа, но предложението получи 160 гласа "за", то тогава може да се гледа на второ четене, но не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след първото гласуване в зала.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст