Първата част от уж най-мащабната съдебна реформа за последните 25 години започне да изглежда твърде семпло и напълно изпразнена от първоначалния си реформаторски мащаб и плам, става ясно от първите анализи и оценки след срещата "Първанов-Борисов" вчера. А това, според повечето партии в управляващото мнозинство, няма да бъде от полза за никого – обобщи нарастващия си песимизъм министърът на правосъдието Христо Иванов. "Фундаменталната промяна е в разделянето на ВСС. Много внимателно трябва да следим разделянето да е такова, че окончателното решение за кариерата на съдиите да се взима само и единствено от съдийската камара. В противен случай няма да постигнем целта, която е заложена в първа точка, на първата мярка от стратегията, за която са гласували преговарящите днес политически сили", каза още Христо Иванов пред медиите.
Промяна на Конституцията ще има, но се очертава да бъде драстично орязана и сведена до разделянето на Висшия съдебен съвет и засилването на ролята на инспектората. Според Георги Първанов –"на практика, грубо, аз виждам един стремеж да се редуцира конституционното предложение с две трети. Дали е така, ще покаже анализът", заяви Първанов след срещата. И описа кои точки в проекта за промени в Конституцията трябва да се откажат ГЕРБ, Реформаторският блок и Патриотичният фронт, за да получат подкрепата на АБВ: "Говорим за свиването мандата на членовете на ВСС, говорим за явното гласуване, говорим за възможността всеки да пита Конституционния съд и редица други неща".
"Това, върху което считам, че може да се намери консенсус, е разделяне на Висшия съдебен съвет на две колегии, пряк избор на съдиите и прокурорите и по-голямата роля на инспектората", каза пък Борисов. Той също отбеляза, че "има елементи, които са спорни за различните партии и изненадващо обяви, че "спокойно може да се направи един експертен съвет за това".
От думите на Борисов стана ясно, че той не е склонен да отлага промените в Конституцията, но пък може да направи компромис със съдържанието им. Нещо повече – той не е готов да приеме провал на гласуването на проекта на първо четене в петък. "Сега сме изправени пред следния казус – в петък ако не съберат 160 гласа, навсякъде ще отеква – провал на реформата, провал на правителството, провал на министъра – това добре ли е?", попита той. И заяви: "Надявам се, че с другите политически партии, ако намерим общ език и те подкрепят подобен документ, то в четвъртък да минем на този "Б вариант" – чрез декларация да минем на тези промени".