МВФ и Световната банка ще публикуват на своите страници доклада си за състоянието на Банковия надзор в БНБ до края на август. Проучването отне близо година и е направено по искане на БНБ на базата на специална методика, която двете международни финансови институции ползват при такива проверки. Анализирана е структурата на управление "Банков надзор" и неговата ефективност, методиките и практиките, които се ползват при оценката на състоянието на банките, при изготвянето на докладите, при подготовката и при прилагането на надзорните мерки. Оценката може да се оприличи на одитен доклад, но извършен на най-високо международно равнище по процедури, които МВФ и Световната банка прилагат при оценка на надзорните структури във всички държави. Като всеки одитен доклад, преди да бъде оповестен той отива при ръководството на одитираната институция – в случая в БНБ, за становища и възражения. Те задължително ще бъдат отразени в публикувания документ.
В четвъртък (30 юли) УС на БНБ прие на свое заседание становище по въпросния доклад и го изпрати на двете международни финансови институции. Въз основа на направените в доклада констатации новият подуправител, отговарящ за управление "Банков надзор", ще разработи програма за структурни промени в него и за коригиране на надзорните практики. Костов представи основните моменти в предстоящите промени в парламентарната Комисия по бюджет и финанси още преди десетина дни. Той ще възстанови като отделни административни структури дистанционния контрол и инспекциите на място. И ще предложи всеки надзорен доклад да бъде представян и разглеждан от УС на БНБ. Така всички членове на управителното тяло на централната банка ще са запознати не само със състоянието на банковата система като цяло, но и на всяка една отделна кредитна институция. Ще се запази досегашната консервативна политика при лицензиране на нови банки и при допускането на нови акционери с дял над 10% от капитала. Дали ще има промени в методиката при оценката на стабилността на самите банки и какви конкретно ще бъдат те, ще стане ясно, след като бъде публикуван докладът.
УС на БНБ взе решение и за следващата важна стъпка по отношение на общата оценка на състоянието на банковия сектор. В четвъртък управителният съвет реши да започне преглед на качеството на активите в търговските банки. Първата стъпка е УС на БНБ да открие тръжна процедура за избор на независим външен консултант по организирането и провеждането на прегледа. Очакванията са той да приключи до средата на следващата година. На базата на резултатите от него управление "Банков надзор" ще предложи конкретни надзорни мерки и препоръки към кредитните институции, за които се прецени, че трябва да увеличат капитала си, да преструктурират активите си или да коригират бизнес политиката си.