Гръцката фондова борса отвори днес с близо 23 % спад след петседмично прекъсване наложено от дълговата криза на страната и въведения капитален контрол.
Най-големите банки на страната понесоха тежък удар и отвориха със спадове от около 30 %.
Борсата беше отворена последно на 26 юни, след което страната въведе капиталов контрол, банките и фондовата борса затвориха, а гърците можеха да теглят максимум по 60 евро на ден.
От днес отново ще може да се търгува с акции, облигации и деривативи при определени от финансовото министерство условия. Международни инвеститори също няма да срещат рестрикции, след като нямаха достъп до пазарите в страната от месец юни насам.
Подновяването на търговията идва след като премиерът Алексис Ципрас договори реформите, при които на Гърция ще бъде отпуснато финансиране в размер на 86 млрд. евро в следващите три години. В петък финансовият министър Евклидис Цакалотос заяви, че преговорите с тройката кредитори вървят в конструктивен тон.