Състоянието на българската енергетика плавно се влошава от началото на века под въздействието на три основни предпоставки, написа в своя профил във "Фейсбук" бившият премиер Пламен Орешарски.
В дискусиите за цената на тока отново се изложиха характерни пропагандно политически тези, без особена връзка с реалните събития, пише той. Вчера премиерът Бойко Борисов каза по повод цената на тока за бизнеса, че "ще платим тъпотата да правим експеримента Орешарски".
Според Орешарски първият определящ фактор за състоянието на енергетиката са поетите ангажименти към външни инвеститори за изкупуване на електроенергия на високи фиксирани цени от две от рехабилитираните централи на "Марица Изток" още от 2001 година. Втората причина са разходите на Националната електрическа компания по два големи енергийни проекта, които и до днес тежат върху задлъжнялостта на компанията. За пример е даден прекратения проект "АЕЦ Белене", в който пари се влагали през 2008-2009 години, но и до 2011 година. Третият фактор за влошаване на финансовото състояние на енергийната система, който изтъква Орешарски, е стихийното и нерегулирано въвеждане в експлоатация на мощности от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в периода 2010-2012 година.
"Въведените фотоволтаични централи в края на 2009 година възлизат на 8 MW съвкупна мощност, докато в края на 2012 същите доближават 1000 MW – колкото един голям ядрен реактор. Дори и тези факти не възпират допусналите шоковото разрастване на ВЕИ сектора и инвестиралите не малки суми в проекта "Белене" да търсят вина в други и да поучават. И вместо да мислят за милиарда заем, с който се рефинансираха стари дългове, добре е да се фокусират върху новите 16 милиарда", отбеляза бившият премиер.
Той коментира, че неговото правителство за малко повече от година е реализирало или стартирало редица мерки в посока на ребалансиране и оздравяване на енергийната система. По думите му повечето от мерките не са продължени, а без тях, цената на електроенергията вероятно ще продължи да върви нагоре и в следващите години.
Орешарски констатира, че през 2013 г., когато бе министър-председател енергийният сектор бил свръхзадлъжнял, износът на ток бил блокиран заради висока експортна такса, имало неработещи електроцентрали заради слабото търсене на вътрешния пазар и мини, които били в стачна готовност. Освен това подчертава липсата на ликвидност в сектора и огромен дял на ВЕИ централи за сметка на държавните централи – ТЕЦ 2 и АЕЦ.
Поради тази причина кабинетът "Орешарски" предприел действия за увеличаване на цената на тока, с 50 на сто е намалено изкупуването на студен резерв, както и намаляване на таксата за износ на електроенергия от 35 на 6.91 лв/МВтч, с което се възстановил експортът и са се натоварили мощностите.
Други мерки, които бившият министър-председател отчита е повишената цена на въглищата в "Мини Марица – Изток – от 71 лв. 77 лв., разделянето на ЕСО и НЕК, което предотвратило глоба от 8000 евро на ден от Европейската комисия за България, както и стартиране на балансиращ пазар. Други добри решения са създаденото дружество, което да управлява енергийната борса, предотвратяването на други две наказателни процедури срещу страната ни и отказ за присъединяването на допълнителни фотоволтаични централи или вятърни паркове. Освен това са взети решения за въвеждане на такса върху тока от ВЕИ източниците, започнатите разговори за предоговаряне на цените на електроенергията от централите с дългосрочни договори и законодателни промени в ценовия модел на тока.